scorecardresearch.com İnsan Kültür Mizah - Eğlence Endüstrisinde Tüketim Nesnesi Olarak Mizah ve Tüm Mizah / Karikatür Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnsan Kültür Mizah - Eğlence Endüstrisinde Tüketim Nesnesi Olarak Mizah

İnsan Kültür Mizah - Eğlence Endüstrisinde Tüketim Nesnesi Olarak Mizah

Yazar : Gülin Öğüt Eker

Yayınevi : GRAFİKER YAYINEVİ

Tür : Mizah / Karikatür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.İnsanoğlu, alay objesi olmaktan kaçınırken alay etmekten neden zevk duyar? Ayağı takılan veya sandalyeden düşen, canı yanan, incinen, utanan birine hangi acımasız duygularla güleriz? Düşen kişi, anneniz veya çocuğunuz olduğunda, gülme duygusunun yerini neden acıma ve endişe alır? Negatif mizahın içindeki, acımasızlık, duygusuzluk ve gaddarlık; pozitif mizahın, hoşgörü ve sevecenliğiyle nasıl bir tablo oluşturur? Mizahi öğelerle, hayat yeniden kurgulanıyor. Ve bu kurguyu seyredenler, büyük bir merakla bekliyor senaryoda yazılanları. Kendine güldüğünü bilmeden, bir tiyatro eseri seyreder gibi, farklı bir perspektiften seyreder rutin hayatında yaptığı hataları, beceriksizlikleri, dikkatsizlikleri… Bedel ödeyerek ve gülerek izlediği davranışları, geçmişte yaparken hiç gülmemiştir oysa, hatta belki de ağlamıştır. Bu eseri okurken eğlenmeyi bekleyenler, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Mizahi malzemenin popüler boyutta ve hammadde niteliğinde kullanıldığı çalışmaların izlemediği yol, İnsan, Kültür ve Mizah’ın izlediği yoldur. Beklenti ile gerçeklik arasındaki gerginlik olarak da tanımlayabileceğimiz mizahın tanımındaki bu farklılık, mizah teorisinin mizahi olmamasında da kendini gösterir. Her yeni eser, okuyan için farklı görme biçimlerine açılan bir kapı; yazan için yeni bilgileri keşfetmenin hazzı. İnsan Kültür ve Mizah ile mizahın gizemli tarihi yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963