scorecardresearch.com Faik ve Tüm Mizah / Karikatür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Faik

Faik

Yazar : Uğur Gürsoy

Sayfa Sayısı : 64

Yayınevi : MÜREKKEP YAYIN

Tür : Mizah / Karikatür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kibar bir evsiz karakter, Faik. 1 TL''nin öneminin farkında bir sinyalci. Dilenmek gibi bir huyu yok. Bir şekilde alacağı 1 TL''nin hakkını vermenin peşinde.
Bu kitapta, Faik karakterinin, Uykusuz dergisi bünyesinde yer almış karikatürlerinin tamamını bulacaksınız.Elinde yarım ekmeği, koca kafasıyla herkesi güldürebilen Fırat’ın yaratıcısı Uğur Gürsoy’un, şahsen en beğendiğim tiplemesidir Faik. Belki saç-sakal faktöründen dolayı, diyenler çıkacaktır. Ama, onu sevmek için çok fazla sebebim var. Herkesten “1 yetele” isteyerek ve ne yazık ki alamayarak hayatını idame ettirmeye çalışan bir meczup Faik. Onun bu ekonomik hamlesini, üniversite yıllarında bizzat uygulamıştım. Büyük miktarda para istediğinde geri vermek zorunluluğu doğacağından, yakın çevremden 1 veya 1,5 lira isteyerek nice konserlere gitmiş, faturalarımı ödemiştim. Yani doğru uygulandığında başarıya ulaşmanız çok kolay. Ama zavallı Faik bunu başaramayanlardan ve buna rağmen yılmayanlardan! 1 Yetele uğruna çok sevdiği külodunu bile kiraya verebilir isterseniz. Bütün mahallenin tanıdığı, bazılarını artık yıldırsa da, kimsenin kıramadığı, biraz “mahallenin delisi” Faik’e siz de kıyamayacaksınız. Bir ayağında ayakkabısı bile olmayan ve çorapsız gezmenin ayıp olacağı düşüncesiyle, çıplak ayaklarına boyayla çorap şekli çizen bir adama kim kızabilir ki? Aç kaldığında yemek zorunda kaldığı beresini bile sizinle paylaşabilecek kadar içten üstelik! Mürekkep yayınlarından çıkan Faik albümü, 60’ın üzerinde karikatürün her karesinde gülme garantisi vaat ediyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963