scorecardresearch.com BURUN ( ABDÜLHAMİT KARİKATÜRLERİ ANTOLOJİSİ ) ve Tüm Mizah / Karikatür Kitapları Radikal Kitap'ta!
BURUN ( ABDÜLHAMİT KARİKATÜRLERİ ANTOLOJİSİ )

BURUN ( ABDÜLHAMİT KARİKATÜRLERİ ANTOLOJİSİ )

Yazar : Turgut Çeviker

Sayfa Sayısı : 175

Yayınevi : ADAM YAYINLARI

Tür : Mizah / Karikatür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Abdülhamit, Türk karikatürüne girmiş ilk Osmanlı padişahıdır. Otuz üç yıl gibi uzun bir süre tahtta kalmayı başaran Abdülhamit, karikatür ve mizahtan hiç hoşlanmamış, Tazminat döneminin son iki ylında basını ve özellikle de mizah basınını büyük bir baskı altında tutmuştur. Osmanlı-Rus Savaşı''nı bahane ederek başlattığı İstibdat dönem''inde mizah ve karikatür yayıncılığına izin vermemiştir. Mizahçılar susmamış, yurt dışında faaliyet göstererek yükseltilmişlerdir. Mizahın sürgüne çıkarıldığı 1878''den 1908''e değin yayımlanan ön Türk mizah dergilerinde Abdülhamit, parçalanırcasına eleştirimiştir.
1908''de İttihat ve Terakki''nin ilan ettiği Hürriyet''e karşın tahtını koruyan Abdülhamit, karikatürcülerin gündeminde kalmış, yaşamı ve kötü uygulamaları ''burnu''ndan fitil fitil getirilmiştir. 1918''de Beylerbeyi Sarayı''nda ömrü noktalandığında karikatürcülerin ilgi alanı dışına çıkmış; ne var ki zaman zaman başvurulan bir ''kara simge'' olmaktan kurtulamamıştır.
Burun/II. Abdülhamit Karikatürleri Antolojisi, Türkiye''de türünde yayımlanmış bir ilk albümdür. Onun üzerine çizilmiş karikatürlerden yapılmış titiz bir seçim sonucu hazırlanan albüm, günümüz insanına karanlık bir tarihsel dönemi tanıtmada önemli bir işlevi görecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Espri Dükkanı'

  Tür : Mizah / Karikatür


  Kadın, kocasına:- Bey, demiş. Gramı 5000 lira olmadan sürmeden al da süreyim.Bey, acı acı gülümsemiş:- Olur hanım,...
  Devamı...
 • 'Okul Mazeretleri'

  Yazar : Çiğdem Keskinbıçak

  Tür : Mizah / Karikatür


  Okul Mazeretleri Çiğdem Keskinbıçak Bu kitabı okumadan sakın okula geç kalmayın. Bunu size bir öğretmen söylüyor....
  Devamı...
 • 'Gülmek Serbest Dostlar'

  Yazar : Halit Kıvanç

  Tür : Mizah / Karikatür


  Gülmek Serbest Dostlar Halit Kıvanç Bunca yıldır bizi yazılarıyla, fıkralarıyla hem güldüren hem de düşündüren Halit...
  Devamı...
 • 'Komikaze 17 - Şişko'

  Yazar : Erdil Yaşaroğlu

  Tür : Mizah / Karikatür


  Komikaze 17 - Şişko Erdil Yaşaroğlu Komikaze serisi tüm neşesiyle devam ediyor......
  Devamı...
 • 'Latif Latifeler'

  Yazar : Muhsin Yolcu

  Tür : Mizah / Karikatür


  Nüktede, mizahta esas unsur letafettir, tatlılıktır. "Latife, latif gerektir." Sözü mizah edebiyatımızın serlevhası olagelmiştir....
  Devamı...
 • 'Karakutu'

  Yazar : Ohannes Şaşkal

  Tür : Mizah / Karikatür


  Rastlantısal olarak karşımıza çıkan ve geçmişinden sıyrılmış duran bu taşta, unutulmaya ayak direyen gizemli bir iz vardı....
  Devamı...
 • 'Lutsika Dudu'

  Yazar : Hagop Ayvaz

  Tür : Mizah / Karikatür


  Hayat, İstanbul''un avam Ermenicesi''ni aldı götürdü, neredeyse hiç konuşulmuyor artık. Hagop Ayvaz, 1968-1996 yılları arasında...
  Devamı...
 • 'Kalpler Birleşmez Hatıralarda'

  Yazar : Sarkis Paçacı, Vartan Paçacı

  Tür : Mizah / Karikatür


  Gırgır döneminin ünlü karikatüristi, Mikrop ve Hıbır mizah dergilerinin sürükleyicilerinden Sarkis Paçacı''nın yıllar sonra...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963