scorecardresearch.com Islam ve Tüm Mimarlık Kitapları Radikal Kitap'ta!
Islam

Islam

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : LOFT PUBLICATIONS

Tür : Mimarlık

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


: İslam Dini''nin sanatsal mirasıyla karşılaşma onu çok özel kılan iki temel faktörün varlığıyla karakterize edilir: İslam Dini''nin yayıldığı davasa alan- bir tarafta İspanya''dan Orta Asya''da Çin''e kadar uzanan, diğer tarafta ise Ortadoğu''dan Sahra Altı Afrika''ya- ve tarih içerisinde 14 yüzyıl boyunca devam eden bir fenomen. Bu derece karmaşık ve çok katmanlı bir fenomeni tek bir özne olarak ele almak mümkün müdür? Kitabın sayfalarını süsleyen imgeler bu soruya verilmiş bir cevap niteliğindedir. Oldukça zengin bir yapı ve malzeme çeşitliliği arasında cami ve medrese gibi dini ibadet ve eğitim amaçlı özel yapı türleriyle, sivil mimarinin tipik örneklerinden olan hamam, çarşı ve kervansaray gibi yapı tipleri ayrı bir yere sahiptir. Bu yapı türleri İslam kentlerini tanımlarken onlari hem berzer kılar; hem de zengin ve farklı lokal mimari unsurların etkisiyle ayrı bir dokuya kavuşturur.Kitabın birinci bölümünü İspanya''dan Hindistan''a, Fas''tan Türkiye''ye, Afganistan''dan Mısır''a uzanan geniş İslam Dünyası''nın en önemli yapıları üzerinden İslam mimarisine odaklanıyor. İkinci bölüm ise farklı coğrafyalardan hat, minyatür, halı, ahşap süsleme ve seramik sanatlarından özgün eserleri okuyucularına sunuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963