scorecardresearch.com Sevgili Halit ve Tüm Mektup Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sevgili Halit

Sevgili Halit

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 210

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Mektup

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir dönem: 12 Mart sonrası -12 Eylül öncesi. Çalkantılar, huzursuzluklar içindeki Türkiye.
Bir avuç aydın sanatçı hem toplumsal, hem bireysel sancılarla var olma mücadelesi veriyor. Yurt içinde ve yurt dışında. Birbirlerine yazdıkları mektuplarla soluk almaya çalışıyorlar.
Şimdi sararmış o sayfaları Türk sinemasının usta yönetmeni Halit Refiğ bugün ve gelecek zaman için saklamış...
"Sevgili Halit Bey mektupların yayımlandığını göremedi. Bu mektuplar birer emanet gibi geliyordu bana. Sanat, kültür, düşünce hayatımıza katkılarının büyük olacağını vurgulamak zorundayım. Şimdinin kof ortamıyla 1970’lerin çarpıntılı, kaygılarla yüklü, hep ''güzel'' bir şeyler yapmak ülküsüyle dolup taşan ortamını, o bambaşka ortamı kıyaslayanlar elbette çıkacaktır."
                                                                                  Selim ileri
Sevgili Halit bir mektup-roman gibi okunuyor.Türk sinemasının efsane yönetmenlerinden Halit Refiğ, sadece Yeşilçam çevresinde değil, geniş bir kültür sanat çevresinde etkisi ve dostlukları olan bir isimdi. Onun edebiyata olan ilgisi artık herkesin malumudur örneğin. Yasaklanan filmlerinin haricinde, yazdığı yazılarda veya yaptığı konuşmalarda ülke siyasetine yönelik fikirlerini de biliyoruz. Ama bu kez çok başka bir Refiğ’le karşılaşıyoruz. 1976-1977 yılları arasında Amerika’da bulunan Halit Refiğ orada kaldığı sırada birçok dostuyla sürekli ve karşılıklı olarak mektuplaşmışlar. Oğuz Atay, Pakize Barışta, Yıldız Kenter, Adnan Saygun, Giovanni Scognamillo, Sami Şekeroğlu, İlhan Usmanbaş gibi alanının önemli isimleriyle sürekli irtibat halindeymiş büyük usta. Her şeyin satır aralarında gizli olduğu mektuplar. 12 Eylül öncesinin karanlık ortamını, Amerika’dan takip etmiş neredeyse Refiğ. Çünkü, neredeyse bütün mektuplarda dönemin siyasi atmosferinin izlerini görüyoruz. Aynı zamanda herkes kişisel dünyasını da açıkça dile getiriyor, yakın bir dostunun sırdaşlığına sığınarak. Selim İleri’den ödünç alarak; “bir avuç aydın sanatçı hem toplumsal, hem bireysel var olma mücadelesi veriyor. Yurtiçinde ve yurtdışında. Birbirlerine yazdıkları mektuplarla soluk almaya çalışıyorlar.” Yakın tarihin önemli bir dönemine de ışık tutan dost mektupları!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963