scorecardresearch.com Hasretle - Nazım Hikmet Mektupları ve Tüm Mektup Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hasretle - Nazım Hikmet Mektupları

Hasretle - Nazım Hikmet Mektupları

Yazar : M. Melih Güneş

Sayfa Sayısı : 228

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Mektup

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Ekberciğim, (...) yarın gece inşallah sesinizi duyarım. Hasretten geberiyorum, Moskova’yı, Moskovalıları, sizler başta onların içinde, böylesine sevdiğimi bilmezdim. İstanbul’la Moskova bir birine karıştı."
Nâzım Hikmet

"Aslan kardeşim, bu sabah nihayet mektubun geldi, şiirin tercümesi enfes. Dediklerini yaptım, gelecek ayın onbeşine doğru bir ilk netice almış olurum. Emin şekilde. Ciddî uzun bir mektup beklerim, şiirleri beklerim, romanı beklerim, seni beklerim. Tümen tümen sevgi."
Abidin Dino

"Canım Nâzım Ustam, evdeki hesap çarşıya uymadı. Ne yapalım. Şimdi sizi bir daha görmek nasip olmayacak... Halbuki ne kadar çok sizinle konuşmak istemiştim. Bu, benim gençliğimin en büyük hayaliydi, bir gün Nâzım Hikmet’i görüp, onunla konuşabilmek... Konuştum. Görüştüm ama yeter mi?"
Yaşar Kemal

"Sevgili Vera, neler çektiğini anlıyorum, senin için çok zor, bizim için, herkes için. (...) İnsanı anlatmak zordur. Özellikle de bu insan bir devse, hem de şair ve âşık bir dev... Sen elinden geleni yaptın, Nâzım’ın dostları da yaptılar. Çok da olabilir, az da. Her şeye rağmen Nâzım’la olan ilişkimiz bitmedi. Onun istediği gibi davranmayı deneyelim. O her zaman çok şey isterdi. Tüm bunları yapmaya çalışalım."
Abidin Dino

"Sevgili Memo, (...) Nâzım’ın etkisinde kalanlarımızdan bir takımımız, onun başı derde girdikçe korktu, kaytardı, sindi, çekildi, geriledi; ama öbür bir takımımız gittikçe bilinçlendi, sivrildi, bilendi... Kimi davranışlarının beni hırçınlaştırması, ona olan borcumun, saygımın büyüklüğünden ileri gelse gerek. Nâzım’ın oğlu Memo, artık bitti, kimse babana haksızlık edemeyecek, ben de insafsızlığımın ezikliği içindeyim... Hiç ölmeyecekmişiz gibi geliyor da ondan böyle davranıyoruz."
Aziz Nesin

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Edebiyat Yazıları'

  Yazar : .

  Tür : Mektup


  1958-2003 yılları arasında, edebiyatın siyasetten nasıl etkilendiği, edebiyatçıların eğilimleri ve gündemlerinde hangi tartışmaların...
  Devamı...
 • 'Kahire Kitabı Yeryüzü Mektupları'

  Tür : Mektup


  Kitabı üç bölüm olarak planlamıştım, son anda Mısır notları bölümünü de dördüncü bölüm olarak ekledim. Hani, yediğin içtiğin...
  Devamı...
 • 'Açe Kitabı Yeryüzü Mektupları'

  Tür : Mektup


  Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Açe''nin daha iyi tanınmasını sağlayacağını ümit ettiğim bazı genel...
  Devamı...
 • 'Leylim Leylim'

  Yazar : Ahmed Arif

  Tür : Mektup


  Ahmed Arif'in Leylâ Erbil'e gönderdiği bu mektuplar, yazıldıkları dönemin entelektüel ve yayın ortamını, Ahmed Arif'in sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı, içsel dünyasını ve en çok da aşkını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.
  Devamı...
 • 'Milena'ya Mektuplar'

  Yazar : Franz Kafka

  Tür : Mektup


  “Ve gece yazdığın mektup orada işte, nasıl okunabileceğini aklım almıyor, bir göğüs havayı solumak için böyle nasıl daralıp...
  Devamı...
 • 'Amras Watten'

  Yazar : Thomas Bernhard

  Tür : Mektup


  Thomas Bernhard’ın “taşralılık-yurt çatışması”, “intihar”, “delilik” gibi karakteristik temalarını işlediği, erken dönem eserleri olarak görülebilecek Amras (1964) ve Watten (1969) başlıklı iki anlatısı bir arada.
  Devamı...
 • 'Atsız'ın Mektupları'

  Yazar : Hüseyin Nihal Atsız

  Tür : Mektup


  Devamı...
 • 'Jean ve Gino’ya Mektuplar 1963-1994'

  Yazar : Bilge Karasu

  Tür : Mektup


  Bilge Karasu’nun 1964 -1994 yılları arasında dostları Jean Nicolas ve Gino Harsh’a gönderdiği, bazen elle bazen de daktiloyla...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963