scorecardresearch.com Temel İşletmeciliğe Giriş ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Temel İşletmeciliğe Giriş

Temel İşletmeciliğe Giriş

Yazar : Canan Çetin

Sayfa Sayısı : 369

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Geçtiğimiz yüzyılla birlikte hızlı bir gelişme eğilimi içerisinde olan dünya, 21. yüzyıla geleneksel toplumu ve sanayi toplumunu geride bırakarak bilgi devrimiyle girmiştir. Yaşanan bilgi devrimi, bizlerin önüne yeni bir çağ açarak her alanda yeni fırsatlar yaratmaktadır. Bu da günümüzde işletme eğitimine verilen önemi daha da arttırmaktadır. Aynı zamanda küreselleşmenin etkisiyle, sermayenin sınırları aşması ve her noktaya kolaylıkla ulaşabilmesi, sosyo-kültürel yaşamla birlikte; dünya ekonomisini, politikasını da önemli ölçüde etkilemektedir. Yeni teknolojilerin gelişme hızı ile biz insanların bu teknolojilere uyum esnekliği sanayi toplumundan bilgi toplumuna dönüşümün çok daha hızlı yaşanmasına neden olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında artık kimin bilgiye sahip olduğu değil, kimin en kolay ve en hızlı şekilde bilgiye ulaşabildiği büyük önem arz etmektedir. Bu gelişmeler, iş dünyasını hızlı gelişmelere adapte olabilmek için onları yeni ekonominin gereklerini yerine getirmeye itmektedir. İşletmecilik bilgisine sahip olanlar hızlı değişen rekabetçi piyasalarda uyumu daha kolay sağlayabilecek ve bu bilgiler ışığında geleceği daha kolay plânlayabileceklerdir.Dünya bütün hızıyla hareket ederken Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan, 65 milyon nüfusunun %70’lere yakını genç olan Türkiye’nin bu gelişmelerin neresinde olduğu ve neler yapmamız gerektiği, vb. konular biz akademisyenleri de düşündürmektedir. Bilgi çağında örgütlerin; değişime ayak uydurabilmeleri için, bilgiye ve öğrenmeye açık olmaları, bilgiyi hızla sağlayan, süreçleyen, ileten bilgi teknolojilerine sahip olmaları, bilimsel gelişmeleri yakından izlemeleri, faaliyette bulundukları sektörü iyi analiz etmeleri ve değişimleri anında algılamaları gerekir. Güncel bilgilerle donatılmış, eğitimli, değişimin ve hızın farkında olan, uyum yeteneği güçlü gençler Türkiye’nin bu yeniçağda en büyük rekabet avantajı olacaktır. Bu avantajı yakalayabilmek için tek gerçek, bilgi, beceri ve yeteneklere yatırım yapan insanlarla rekabetin edilebileceğidir.Bu kitap; her düzeyde ve alanda eğitim alan ve işletmecilik bilgisine ihtiyaç duyan yaratıcı, yenilikçi, girişimci bireylere işletmeyi, varlık nedenlerini ve tüm çevresel ilişkilerini kavratmak, sürdürülebilirliğin önemi ve nasıl sağlanabileceği konusunda yol göstermek amacıyla yazılmıştır. Kitap 3 temel kısımdan oluşmaktadır: Birinci Kısım; İşletme bilimine giriş niteliğinde olup iki bölüme ayrılmıştır. İkinci Kısım; İşletmenin Fonksiyonları açısından incelendiği ve her bir fonksiyonunun öneminin ayrı ayrı vurgalandığı altı bölümden oluşmaktadır. Üçüncü ve son kısım ise; İşletmenin Çevresi - Büyüme Güdüleri ve günümüz işletmeleri için büyük önem taşıyan Kurumsal Sosyal Sorumluluk konularını içeren iki bölümde toplanmaktadır. Her bir bölüm küçük bir örnek olay ile başlamış, anahtar kelimeler ve bölümde kullanılan kaynaklarla son bulmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963