scorecardresearch.com Televizyon Dünyasının Habercileri Bile...(Yaman Bir Paradoks) ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Televizyon Dünyasının Habercileri Bile...(Yaman Bir Paradoks)

Televizyon Dünyasının Habercileri Bile...(Yaman Bir Paradoks)

Yazar : İzlem Vural

Sayfa Sayısı : 142

Yayınevi : DERİN YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Medyayı, televizyonu, haberi tartışmak, çalışmaya konu olan alanın temel paradigmalarını, sorunlarını, işleyişini anlamak ve daha sonra bu temelin üzerine, bu kez de sektörün profesyonellerinin görüşlerini eklemek, bu çalışmanın hem yol haritasını hem de temel hareket noktasını oluşturdu. İzlenen yol haritası, zorlu olsa da başarıyla tamamlandı ve sonuç olarak ortaya bilinenlerin ya da tahmin edilenlerin çok daha ötesinde farklı bir görüntü çıktı. Televizyona, televizyon haberine ve haberciliğine dair hemen her şey bilimsel olan ya da olmayan birçok farklı platformlarda tartışılırken, bu haberleri toplayıp yazan, görüntüleyip kurgulayan, yapıp yönetenlerin gerçek düşünceleri neydi bilinmiyor. Hemen herkesin eleştirdiği, görüş ileri sürdüğü ve tartıştığı medyanın haber mecrasına dair, bir tek bu grubun sesi duyulmuyordu… Onlar, televizyon haberlerinin gerçek üreticileri olan televizyon habercileri. Onların görüşünü pek soran olmadı. Araştırma bu anlamda; bugüne kadar izleyici odaklı yapılan çalışmalardan, yayınlara yönelik içerik ve söylem analizlerinden, kurumsal işleyişin ve etik ilkelerin tartışıldığı eleştirel yaklaşımlardan farklılaşarak, madalyonun öteki yüzünü çevirmeyi ve bu kez de mevcut durumu ve işleyişi medya profesyonellerinin gözüyle değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bir televizyon söylemi ile mikrofon bu kez alışılagelmişin dışında medyanın, televizyonun haber profesyonellerine uzatılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963