scorecardresearch.com Reklam Nasıl Çözümlenir? ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Reklam Nasıl Çözümlenir?

Reklam Nasıl Çözümlenir?

Yazar : Rengin Küçükerdoğan

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Toplumun aynası olma niteliğiyle kültürler ve toplumlarla ilgili bilgi aktarımı reklam iletilerindedir. Bize bazen “büyülü, gizli” , kimi zaman “yaratıcılığın sınırlarını zorlayan, cesur” , hatta “parmak ısırtan, güldüre, şaşırtan, düşündüren” birer ortam yaratır reklamlar. Kimi zaman da bize “masallar anlatarak” bir “düş dünyasına” götürürler. Bize soğuk/sıcaktan, güzel/çirkinden, yaşam/ölümden, kadın/erketen, lüks/sıradanlıktan, acı/tatlıdan, mutluluk/hüzünden, doğa7kültürden v.b. söz eder, tüm bu karşıtlıklara iletilerinde değişik göstergeler aracılığıyla yer verirler. Bize gerçeklerden koparır ya da gerçeklere yaklaştırırlar. Aynı zamanda beyinlerimiz aktarılan iletilerle yönettiği söylenen, bizi zayıf noktalarımızdan yakalayan, bilinçaltımıza seslenen ve bizi yönlendiren, davranışlarımızı ve tutumumuzu ikna edici iletişimin öğelerini yazılı-sözlü-görsel kullanarak değiştirmeyi amaçlayan yine reklam iletileri değil midir? Acaba birbirinden ilginç, renkli, dikkat çekici iletilerle, değişik biçimlerde, değişik ortamlarda “küçük düşsel dünyalar” yaratan reklam iletileri derinlemesine incelenirse biz bireyleri nasıl etkilediği açığa çıkar mı? Çalışmamız, günümüz reklam iletişimi açısından, özellikle reklam iletilerinde uygulanacak yeni stratejiler açısından model olacak içerik ve çözümlemelerle, reklam iletilerinin nasıl “ikna edici” , nasıl “etkili” , nasıl “çekici” , nitelik alacağının ve bunların hangi göstergelerle aktarılabileceğinin de yolunu göstermektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963