scorecardresearch.com Protokol Bilgisi ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Protokol Bilgisi

Protokol Bilgisi

Yazar : Nihat Aytürk

Yayınevi : NOBEL YAYIN EVİ

Tür : Medya - İletişim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Protokol kuralları kamusal, kurumsal ve toplumsal yaşamdaki bütün sosyal, yönetsel ve bireysel iş ve ilişkilerde, resmî yazışma, konuşma ve görüşmelerde; toplantı, tören ve törensel etkinliklerde; davet, ziyaret ve ziyafetlerde uygulanan davranış kuralları bütünüdür. Bu yüzden, kamusal ve özel bütün kurum ve kuruluşlarda çalışanların, özellikle yöneticilerin yaşamları protokol kuralları içinde geçmektedir.
Kişi ve kurum olarak, kamusal ve toplumsal yaşamda “saygın” olmak ve bu saygınlığı korumak için, öncelikle protokol kurallarını bilmek ve bu kurallara uymak gereklidir. Protokol kurallarını bilen ve bu kurallara uyan kişi ve kurumlar kamusal ve toplumsal yaşamda saygınlıklarıyla daima fark edilir ve takdir edilirler. Zira, örgütsel ve yönetsel yaşamda başarının %34’ü yöneticilerin ve çalışanların protokol bilgisine ve temsil niteliğine, %33’ü bunların bilgi ve becerisine, %33’ü de kişiliklerine bağlıdır. Bu yüzden, başarı protokolde gizlidir.
Protokol Bilgisi –Sosyal Hayatta ve İş Ortamında Protokol ve Davranış Kuralları, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Yüksek Okullarında okutulan “Protokol Bilgisi” ders programına uygun olarak hazırlamıştır. (Söz konusu ders programı kitap sonunda verilmiştir.)
Bu kitabın amacı; Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Turizm ve Otelcilik Yüksek Okullarında; Hukuk, Siyasal Bilgiler, İşletme, İletişim, İdari ve İktisadi Bilimler Fakültelerinde okuyan öğrencilere; kamusal ve özel bütün kurum ve kuruluşlarda her düzeyde çalışanlara, özellikle yöneticilere ve yönetici sekreterlerine iş dünyasında ve sosyal yaşamlarında kullanacakları protokol bilgi ve becerilerini kazandırmak; bu bilgileri iletişim ve ilişki içinde oldukları kurum ve kuruluşlarda başarıyla uygulamalarını sağlamak; böylece, kurumsal, ulusal ve uluslararası düzeyde başarı ve saygınlıklarını artırmaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963