scorecardresearch.com Medyanın Toplumsal Tarihi ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Medyanın Toplumsal Tarihi

Medyanın Toplumsal Tarihi

Yazar : Peter Burke, ASA BRIGGS

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : KIRMIZI YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Medyanın günümüz toplumunu nasıl yönlendirdiği herkes tarafından biliniyor. Ama medya bu ‘belirleyici’ konuma nasıl geldi, yani tarihsel gelişimi, hatta oluşumu nasıl gerçekleşti? Şu andaki durumuna bakılırsa, insanlık tarihinin belki de en önemli sorularından birini oluşturuyor bu. Savaşları, devrimleri, dinleri ve entelektüel hareketleri derinlemesine anlamak için ‘kimin kimle, nasıl iletişim kurduğu’ sorusunun yanı sıra sürecin nasıl işlediği, bu güne nasıl gelindiği meselesinin de üstüne gitmek gerekiyor. Medyanın toplumsal tarihini irdelemek, insanlığın genel tarihi hakkında bilgi sahibi olabilmenin en iyi yolu olarak kabul edilebilir. Medyanın geçirdiği evrimsel sürece yönelik genel (ve yerleşik) kabulleri reddeden ve teknolojik determinizmden kaçınan bu kitap, herhangi bir ders kitabı olmanın ötesinde genel bir başvuru kaynağı oluşturacak şekilde hazırlandı ve kitle iletişim araçlarının sosyal, kültürel, ekonomik ve politik katmanlarını geniş bir çerçevede ele alıyor. Medyadaki gelişmelerin her zamankinden hızlı yaşandığı bu çağda, medyanın geçmişini doğru okumak hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Bu anlamda, yirmi birinci yüzyılın en heyecan verici yenilikleri olan dijitalizasyonun etkisini ve sosyal medyanın yükselişini, Gutenberg’den Google’a uzanan gelişmeleri inceleyen Medyanın Toplumsal Tarihi, öğrenciler ve akademisyenler için dünya çapında ilk tercih olmaya devam edecektir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963