scorecardresearch.com Medya Eleştirileri 2009-BİLİNÇ Endüstrisinin İktidar Ve Siyaset Pratikleri ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Medya Eleştirileri 2009-BİLİNÇ Endüstrisinin İktidar Ve Siyaset Pratikleri

Medya Eleştirileri 2009-BİLİNÇ Endüstrisinin İktidar Ve Siyaset Pratikleri

Yazar : Can Bilgili

Sayfa Sayısı : 325

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İçinde bulunulan ve egemenlik araçları ile ilişkilerinin feodal dönemden modern toplum yaşam biçimine geçişle değişime uğradığına inanılan çağdaş zaman dönemi, bireyin zihinsel yaşamının üzerinde farklı otorite kurmalarının oluşumuna da tanıklık etmiştir. Bir kısmı feodal dönemin ürünü olan toplumsal örgüt ve iletişim araçlarının dönüşümüyle oluşan yeni toplumun araçları, bireyi günümüz üretim ve iktidar araçlarına alıştırma görevini görmüşlerdir. Feodal dönemin geniş ataerkil ailesi çekirdek aileye dönüşürkeni din kurumları mutlak iktidar niteliklerinden ödün vermiş, siyasal iktidarları elinde bulunduran monarşi yönetimleri, demokratik yönetimi tanımlayan toplumsal katılım meclislerine yerlerini bırakışlardır. Toprağa dayalı emek feodal boyunduruktan kurtularak büyüyen kentlerin fabrikalarında toplanmış, para ekonomisi yeni iktisadi üretim biçimleri oluşturarak sermayeyi büyütmüştür. Sermaye birikimine dayalı ekonomideki rekabet sistemi ülke ekonomilerinin büyüme zorunluluğu ile birleşerek ulus devlete dayalı yeni siyasal örgüt ve araçlarının yapılanmasını güçlendirmiştir. Kitle iletişim araçları bu sürecin bir parçası olarak hızlı bir büyüme süreci geçirmiş, ulus devlet ve siyasal araçları için gerekli olan toplumsallaşma içeriğini üretmiş, iletişim mesajlarının satışını gerçekleştirmiştir. Medya Eleştirileri serisinin beşincisi olarak yayına çıkan bu kitabımızda bilinç endüstrisi işini gören kitle iletişim araçlarının iktidar ve siyaset pratiklerinin işleyiş şekli ile medya, iktidar ve siyasal alan ilişkilerinin ve siyasal iletişimin incelendiği çalışmaları bulacaksınız. Bu çerçevede medyanın ve siyasal araçların toplumsal egemenlik ve otorite kurumlarını oluşturma gücüne ve ekonomi-politik sürecin birey üzerindeki baskın etkisinin izlerine tanıklık edeceksiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963