scorecardresearch.com Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı

Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı

Yazar : Tuğba Asrak Hasdemir

Sayfa Sayısı : 202

Yayınevi : DİPNOT YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bilgi edinme hakkı konusunda nasıl bilgi edinirim, diye soruyorsanız, elinizdeki kitabı bırakmayın lütfen, karıştırın.
Konumuz, bilgi edinme hakkı. “neden bilgi edinme hakkı?” dediğimizde, yanıtlardan mutlaka biri, “çünkü son dönemlerde çok gündeme gelen bir konu” olacaktır. Bir başka yanıtın da “ günümüzde demokratik ve saydam bir devlet anlayışının oluşturulması bakımından çok önem taşıyan bir uygulama olduğu için” biçiminde verilmesi büyük olasılıktır. Avrupa Birliği mevzuatına uyarlanma sürecinde, Türkiye’de de, bilgi edinme hakkı uygulamaları, 2004 yılından bu yana yürürlükte olan Yasa ve ilgili mevzuat uyarınca düzenlenmektedir.

Kitapta bilgi edinme hakkının Türkiye’deki serüveni ele alınırken, gerek sunuluş amacı gerekse düzenleniş biçimiyle, ülkemizdeki sistemle benzerlikler gösteren, hatta ona kaynaklık eden Avrupa Birliği düzlemindeki belgelere erişim hakkı uygulamaları ile her iki sistemde de meselenin can damarını oluşturan konu, yani sözü edilen hakkın, sınırları, sınırlanma sebepleri incelenmektedir.
Çalışmada söz konusu hakkın, devlet –yurttaş ilişkisinde, kamusal otoritenin aleniyeti ilkesinin gerçekleşmesine olan katkılarının irdelenmesinin yanı sıra, yurttaşın, siyasal iktidarı etkileme, denetleme çabalarına yönelik olarak sunduğu olanaklar da sorgulanmakta, önerilerde bulunulmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963