scorecardresearch.com İşyerinde Şiddet ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
İşyerinde Şiddet

İşyerinde Şiddet

Yazar : Serpil Aytaç

Sayfa Sayısı : 229

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İnsanlık tarihi kadar eski olan şiddet, yaşamın her alanında görüldüğü gibi, iş yaşamında da yıllardan beri görülmekteydi. Ancak, iş yaşamında yaşanan şiddetin farkındalığının artması ile birlikte bilim dünyasında, bu şiddetin neden ve niçinlerini sorgulayıp, şiddeti önlemeye yönelikpolitikalar üretilmesine katkıda bulunmaya başlanıldı. Bu çalışmanın amacı da, çalışma yaşamında yaşanan şiddet olgusunun her yönüyleele alınarak incelenmesidir. Kitabın akademik düzeyde çalışmahayatının yasal, sosyal, psikolojik yönü ile ilgili araştırmalar yapanlara;uygulamada ise çalışma psikolojisi ve kriminolojiye ilgi duyan kişilerekatkı sağlaması hedeşenmiştir.Kitabın birinci bölümünde şiddetin genel kavramsal çerçevesi psikososyalboyutu ile incelenmiş, ikinci bölümde ise, işyerinde şiddet konusubaşlığı altında işyeri şiddetinin sınışandırılması, risk faktörleri ve iş-yeri şiddetinin önlenmesi konuları irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde,bu çalışmanın serüveninin başlangıç noktası olan ve şiddetinboyutlarından biri olan yıldırma davranışı her yönü ile incelenmiştir. İşyerindekişiddetin hukuksal boyutu ise Türkiye’deki yasalar bağlamındaincelenerek çok boyutlu bir perspektif ile dördüncü bölümde okuyucuyasunulmuştur. Kitabın beşinci bölümünde geniş bir uygulama alanı ileyıldırma davranışına ait araştırma projesinin sonuçları, altıncı bölümündeise işyerinde şiddet başlıklı projenin araştırma sonuçları ayrıntı-lı istatistiksel analiz ve yorumlar ile okuyucuya aktarılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963