scorecardresearch.com İdeolojik Arena Medya ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
İdeolojik Arena Medya

İdeolojik Arena Medya

Yazar : Burca Kaya Erdem

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Medya, iktidar ve (söylem yoluyla ulaşılan) zihinler arasında bir köprüdür. Bu köprü, zihinlerini kontrol etme yönünde birincil öneme sahip, örtülü ve örtülü olduğu ölçüde de etkili bir denetim şekli üretir. Özellikle üst siyasal kimlik algısının topluma nüfuz ettiği ve diri tutulabildiği coğrafyalarda, medya eliyle güçlendirilen “kimlikler”, hakim ideolojileri üretmeye ve sürdürmeye muktedirdir. Bu coğrafyalarda, medyanın gücü, ifade özgürlüğü ve egemen ideolojiler arasındaki belirsiz çizgilerin pervasızca ihlaline sıkça tanık olunmaktadır. Arena metaforu, mücadele alanı şeklindeki alışılmış anlamının ötesinde, amansız bir karşılaşmanın yaşandığı, bir tarafın yaşam savaşı verdiği ve kazananın genellikle baştan belli olduğu bir alana gönderme yapar. Bu alanda, “mücadele” olarak adlandırılan karşılaşmanın formu önceden belirlenmiştir. “İdeolojik Arena: Medya”nın bölüm yazarları da, toplumsalı belirleyebilecek dinamik olarak medyanın, özneleri kendi alanına çekerek mücadelenin formunu ideolojiyle kurduğu kabulünden hareket ettiler. Sayısız farklı formda karşımıza çıkan medyanın, ideolojik dilin, kabullerin ve davranışların inşasındaki etkisini analiz ettiler ve yorumladılar. Medyayı, toplumsal alanları nasıl sürekli yeniden inşa ettiği bilgisiyle, daha bilinçli okumak ve okutmak için.. •Burcu Kaya Erdem •Özge Baydaş Sayılgan •Öykü Gül •Özlem Oğuzhan •Cenk Demirkıran •Monireha Nafeie •Tuğçe Boran •Hilal Ülker

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963