scorecardresearch.com Blogdan Al Haberi ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Blogdan Al Haberi

Blogdan Al Haberi

Yazar : Zeynep Atikkan

Sayfa Sayısı : 236

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yazılı basın her anlamda küçülmeyi sürdürür ve Wikileaks olgusu gazeteciliği yeniden tanımlarken gazeteci-yazar Zeynep Atikkan ve akademisyen Aslı Tunç, bu ortak çalışmalarında siber aleme ilişkin şaşırtıcı tespitlerini hızlı ve çarpıcı bir dille aktarıyor. Blogdan Al Haberi, dijital devrimle gelen değişimi ve bu baş döndürücü sürecin dışında kalanların yaşam alanlarının ne kadar daralacağını gözler önüne seriyor. On yılını geride bakan blog âleminin izinde Atikkan ve Tunç, ABD’den Mısır’a, Türkiye’den Endonezya’ya uzanan geniş bir yelpazeden dünyanın en ünlü blogcularıyla ve dijital medya uzmanlarıyla birbirinden ilginç söyleşiler yapıyor ve bu yeni medya ekosistemini anlamaya yönelik analizlerini dünya ölçeğinde bir yaklaşımla sunuyorlar. Konusunda bir ilk olma özelliğini taşıyan bu çalışma, gazeteciliğin nereye doğru gittiğini, dijital eylem ve sanal demokrasi kavramlarını ve blogların ekonomik boyutunu sosyal medya olgusunu gözden kaçırmadan ele alıyor. Bu kavramlara geniş bir perspektiften bakan Blogdan Al Haberi, Türkiye’de sanal alemin içinde bulunduğu durumu da analiz ederken ortaya çıkan tablonun dramatik sonuçlara yol açabileceğine vurgu yapıyor. Son derece akıcı bir üslupla yazılan, her cümlesiyle düşündüren ve ufuk açan Blogdan Al Haberi, en tepesinden en alt kademesine yazılı basın mensuplarının, iletişim öğrencilerinin, siyasetçilerin ve toplum bilimcilerin asla kayıtsız kalamayacağı bir eser.Bundan iki yıl önce sıkça karşımıza çıkmaya başladığında hâlâ “sosyal medya”nın tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Oysa bugün “sanal âlem” lafını kullananlarla alay eder duruma geldik. Çünkü internet üzerinden yapılan sosyal paylaşımlar artık gündem bile olabiliyor. Ünlüler ve gazeteciler kendi bloglarını kuruyor, insanlar twitter’da on binlere sesleniyor, sevgilisinden ayrılıdığını Facebook’ta ahaliye beyan ediyor. Peki tam olarak ne nedir, sorusundan ziyade “nasıl oluyor”u sormanın zamanı gelmedi mi? Zeynep Atikkan ve Aslı Tunç bir araya gelerek bilhassa haber blogları üzerinden sosyal medyanın, “medya” kanadını ele alıyorlar Blogdan Al Haberi isimli kitaplarında. Her ne kadar ülkemizde tam oturmamışolsa da dünyada gazeteler kadar muteber haber blogları var. huffingtonpost.com bunun en meşhurlarından ve elbette Wikileaks! Time dergisi kapağına Facebook’un yaratıcısı Zuckerberg’i koyduğunda herkes neden Assange değil diye sormuştu. Assange’ın elindeki belgeler birçok gazete ve televizyonlarda yayınlanırken, Wikileaks birdenbire tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Artık herkes “haber blogları”nın ne boyutta geliştiğini görüyordu. Bundan birkaç hafta önce de ülkemizdeki bir haber sitesinın yöneticisi gözaltına alındığı zaman, gazeteciliğin geleceği, demokrasi soruları yeniden sorulmaya başlanmıştı. Atikkan ve Tunç dijital dünyanın bu yeni gücünü örneklerle ve tüm detaylarıyla ele alıyorlar. Haber bloglarının nitelikleri, nasıl işlediği, para kazanması, yazılı ve görsel medyaya etkisine dair önemli bir kaynak çalışması.
Emily Liebert’in kaleme aldığı Facebook Masalları ise işin farklı bir yönünü ele alıyor. Facebook tüm dünyada yaygınlık kazandığından beri insanlar artık iletişimin büyük çoğunluğunu “feys” üzerinden yapar hale geldiler. Aylarca görüşmediğiniz insan onu Facebook listesinden çıkardığınız anda mesaj atıp sebebini sorar oldu. Modern zamanların dahilerinden Zuckerberg’in yarattığı Facebook artık kendi mucizelerini de yaratır hale geldi. Öyle ki bir zamanlar sadrece “ilkokul arkadaşı” arayan insanlar yıllardır görmediğin babasını, kayıp çocuğunu buluyor hattâ organ bağışlayıp bir çocuğu evlat bile edinebiliyor. Emily Liebert Facebook üzerinden gerçekleşen bu sıradışı insan hikâyelerini derlemiş Facebook Masalları’nda. Kitabın başında da önsöz niyetine Zuckerberg ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963