scorecardresearch.com Bab-ı Ali'den Müdafaa-i Hukuk'a Basında 21 Yıl ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bab-ı Ali'den Müdafaa-i Hukuk'a Basında 21 Yıl

Bab-ı Ali'den Müdafaa-i Hukuk'a Basında 21 Yıl

Yazar : Çetin Yetkin

Sayfa Sayısı : 307

Yayınevi : YENİDEN ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK YAYINLARI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çetin Yetkin, 1986 yılından başlayarak Güneş, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde çalıştı, Antalya’da bölge gazetesi olan Akdeniz Atılım’ı yayın yaşamına başlattı ve bir süre genel yayın yönetmenliğini yaptı. 2001-2002 yıllarında Türkiye genelinde okurlarıyla buluşan Gazete Müdafaa-i Hukuk’u çıkardı. 9 yıla yakın bir süredir de Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Bu 21 yıl boyunda basınla içli dışlı olan Yetkin, Türkiye’nin toplumsal ve siyasal yaşamında derin izler bırakan olayları çalıştığı gazetelerin sayfalarına taşıdı. Bu arada basın dünyasında kilit yerlerde olan ve ünlenmiş kişileri de yakından tanıdı. Bu kitapta bir yandan bu olaylardan hâlâ güncel önem taşıyanlardan ya da toplumsal ve siyasal yapımızı biçimlendirmiş olanlardan kesitler bulacaksınız ve bir yandan da bu kişilerden Turhan Aytul, Güneri Civaoğlu, Uğur Dündar, Çetin Emeç, Fikret Otyam, Ertuğrul Özkök v.b.ni daha yakından tanıyacaksınız.
Kitapta, Yeniden Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk dergisinin yaşadıkları daha ayrıntılı olarak ele alınmış bulunuyor. Çünkü, bu dergide neden yazmaya karar verdiğini açıklarken Tahsin Yücel’in dediği gibi “Günümüzün güçlü iletişim araçları her şeyi yozlaştırıp tek biçimliliğe indirirken, düşünce iletişimi, dolayısıyla da düşüncenin kendisini gittikçe zorlaştırırken, onların dümen suyunda gitmeyip, daha alçak gönüllü, ama çok daha dürüst bir iletişim aramak da bir erdemdi. En azından bir direnme çağrısı ve hâlâ direnenlerle birlikte bir direnme edimiydi.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963