scorecardresearch.com AGORA - MEDYA’NIN SEÇİMİ SEÇİMİN MEDYASI ve Tüm Medya - İletişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
AGORA - MEDYA’NIN SEÇİMİ SEÇİMİN MEDYASI

AGORA - MEDYA’NIN SEÇİMİ SEÇİMİN MEDYASI

Yazar : Bedrettin Uğur

Sayfa Sayısı : 74

Yayınevi : YAZARIN KENDİ YAYINI

Tür : Medya - İletişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Özellikle seçim dönemlerinde siyasetçiler, ihtiyaç duydukları oyları lehlerine çevirebilmek için kendilerini anlatma ve tanıtma çabasına girmektedir. Bu zaman dilimlerinde kitlenin zihninde oluşturacak kanaat büyük önem kazanır. Çünkü ‘’iktidarlar yalnızca kanaatlere dayanır.’’ Dolayısıyla siyasi propagandanın esas amacı işte bu kanaati oluşturmaktır.

‘’Demokratik sistemde gerekli yanılsamalar zorla dayatılmaz. Tersine halkın zihnine daha ince araçlarla kazınır.’’ İşte bu yüzden medya siyasi propaganda açısından çok önemli bir rol üstlenir.

Fakat bu durum beraberinde de önemli tartışmalara da yol açmaktadır. Peki, siyasal propaganda aracı olarak ülkemizde nasıl bir rol üstleniyor?

Medya seçmenin oy verme davranışını gerçekten ne kadar etkiliyor? Ülkemizde, medyanın önemli bir bölümünün, siuasal propaganda aracı olarak, her seçim döneminde yayıncılık ilkelerinden çok uzak bir tutum sergilediği tartışma götürmeyecek bir gerçektir. Aslında seçim süreçlerinde medyanın rolü; ‘’Partilerin ve adayların seçmenle doğrudan ,letişim kurmasını sağlamak, seçimlerle ilgili konularda bilgi vermektir.’’ Bunu yaparken de ‘’doğru, dengeli ve tarafsız yayıncılık’’ ilkesinden hareket etmesi gerekir. Ne yazık ki; pek çok seçim sürecinde ülkemizde medyanın önemli bir bölümü tutumlarıyla yalancı sirk aynalarına benzemiştir.

Bu kitap size yukarıda belirtimiş bu ve benzeri birçok konuyu bir rehber niteliğinde size sunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963