scorecardresearch.com Nefesin Muhteşem Gücü - Aşk, Neşe ve Sağlık İçin ve Tüm Meditasyon Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nefesin Muhteşem Gücü - Aşk, Neşe ve Sağlık İçin

Nefesin Muhteşem Gücü - Aşk, Neşe ve Sağlık İçin

Yazar : Dr. Devapath

Sayfa Sayısı : 151

Yayınevi : GANJ KİTAP

Tür : Meditasyon

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Nefes almak hepimizin yaptığı ve hepimizin doğal karşıladığı bir şeydir. Yaşamanın temel gerekliliğidir ama yine de benim gözlemlerime göre çoğumuz son derece sığ bir şekilde nefes alıp veriyoruz, bu yüzden hayattan aldığımız zevk de aynı derecede sığ kalıyor. Biz hayatta birçok şey öğreniyoruz ama tatmin edici bir yaşam sürmek için gereken nefes alma sanatını öğrenmiyoruz.
Benim çabam insanların bilinçli, derin nefes almanın önemini anlamalarına yardımcı olmak. Doğru şekilde nefes almak tüm yaşam deneyiminizi değiştirir. “Doğru nefes alma” derken ne demek istiyorum? Nefes alıp vermemize farkındalık kattığımızda nefes alma ve daha doğal ve yoğun bir şekilde yaşama isteğini uyandırırız. Hem sağlıklı rahatlama hem de şimdiye kadar bilinmeyen bir yaratıcılık boyutlarına giden kapıları açan bir nefesi tecrübe ederiz.
Her tarafta modern yaşamın mücadelelerinin verdiği stresle nefesini tutan insanlar görüyorum. Kronik bir şekilde stresli olduğumuz için nefesimiz boğulmuş durumdadır ve kendimizi günlük hayatın işleri arasında kapana kısılmış gibi hissederiz. Bazen, sezgisel bir şekilde ve tüm iyi niyetlerimizle bu stresi spor aktiviteleri ile azaltmanın yollarını bulmaya çalışırız. Nefesimizi kilitlerden kurtarmayı ve daha özgür hissetmeyi arzularız.
Ama nefes alıp verme düzenimiz hakkında daha derin bir anlayış olmadığında sığ nefes almaya geri dönme eğilimi gösteririz. Koşu gibi bir egzersizde nefesimizi bir anlığına açabilsek de sonra tekrar takılıp kalır. Bizler ne yazık ki güçlü duygularımızı bastırmamız gerektiğini öğrendik ve bunu ancak nefesimizi bloke ederek yapabiliriz. Bastırmalarımızın işe yaraması için sığ şekilde nefes alıp vermeye ihtiyacımız var. Bunun bir sonucu olarak daha derin nefeslerle yaşam enerjimizin “pillerini” yeniden şarj etmemiz mümkün olmaz.
Bunun sonucunda biz enerji kaçağımızı irade gücü ile kapatmaya başlarız. Bunu yaptığımızı bile fark etmeden kendimizi tüketmeye başlarız. Bunu bir gün bedenimiz ve zihnimiz yıkılana, hayatımız tüm renklerini ve yaratıcılığını yitirmeye başlayana kadar sürdürürüz. Bir hiperaktivite ve huzursuzluk çemberine takılıp kalır, gevşeme, iç huzuru ve gençleştirici bir uyku gibi güçlü duygulardan mahrum oluruz.
Yukarıda doğru nefes almanın bazı temel yararlarını ifade ettim: Gevşeme, beslenme, yaratıcılık, sakinlik, bağlantılılık ve daha güçlü bir seviyede yaşamak. Bu küçük kitapta bunları ve derin nefes almanın diğer yararlarını derinlemesine ele alacak ve doğru şekilde nefes almayı anımsamanın yollarını öğreteceğim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963