scorecardresearch.com Yasal Mal Rejimi ve Tasfiyesi ve Tüm Medeni Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yasal Mal Rejimi ve Tasfiyesi

Yasal Mal Rejimi ve Tasfiyesi

Yazar : DEMET ÖZDAMAR, Ferhat Kayış

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Medeni Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bazı Konular, Göründüğünden Çok Daha Kolay Öğrenilebilir!... Çok karmaşık konuları, kısa bir sürede öğrenmek, bazen çok kolaydır. Yeter ki, konular uygun bir şekilde ve uygun bir yöntem ile anlatılsın. İşte, hukuk uygulaması ile uğraşan kişilerin (avukat, hakim vs.) zamanlarının az olması; bizi, “yasal mal rejimi (edinilmiş mallara katılma rejimi) ve tasfiyesi” gibi karmaşık bir konunun, böyle kısa, özet ve uygulamaya yönelik, bir–iki günde okunabilecek bir kitap şeklinde hazırlanmasına yöneltti. 1 Ocak 2002 yürürlük tarihli Türk Medenî Kanunu’nun kabulünün üzerinden uzunca bir süre geçmesine rağmen, Türk Medenî Kanunu’nun getirdiği yasal mal rejiminin (edinilmiş mallara katılma rejiminin) tasfiyesi ile ilgili davalar, son zamanlarda daha sık olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu “özet kitabın” amacı; oldukça karmaşık ve yeni bir mal rejimi sistemi getiren yasal düzenlemenin, temel ilkeleri ve ana hatları ile anlaşılmasını sağlamaya çalışmaktır. Bu nedenle; kitap, mal rejimleri, özellikle de yasal mal rejimi ve tasfiyesi konusundan, “temel ve anahatları, slayt resimleri, sözleşme ve dava dilekçesi örnekleri ile kısa ve özet bir bilgi şeklinde” yararlanmak isteyenlere tavsiye olunur.

Konu Başlıkları
-       Tüm Mal Rejimlerine İlişkin Genel İlkeler
-       Yasal – Seçimlik – Olağanüstü Mal Rejimi Ayırımı
-       Mal Rejimi Sözleşmesi (Ehliyet, Şekil ve İçerik)
-       Alacaklıların Korunması İlkesi ve Alacaklıdan Mal Kaçırma
-       Edinilmiş Mallar – Kişisel Mallar – Paylı Mallar
-       Yönetim, Yararlanma ve Tasarruf
-       Yasal Mal Rejiminin Sona Ermesi ve Tasfiyesi
-       Tasfiyede Görevli ve Yetkili Mahkeme
-       Ölüm ve Ölüm Durumunda, Yasal Mal Rejiminin Tasfiyesi
-       Başka Bir Mal Rejiminin Kabulü
-       Boşanma ve Evliliğin İptali Davası ile Mal Rejimi Davaları Arasındaki İlişki
-       Ayrılık Kararı Halinde Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi
-       Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi ve Yürürlük Tarihi
-       Sosyal Güvenlik Kurumlarınca Yapılmış Toptan Ödemelerin, “PMF Tablosu”na Göre Hesaplanması
-       Eklenecek Değerler – Değer Artış Payı (DAP) – Denkleştirme – Artık Değer
-       Katılma Alacağı
-       Yasal Mal Rejiminin Tasfiyesinde, Aile Konutu ve Ev Eşyasının Özgülenmesi
-       Mal Rejiminin Tasfiyesi Davalarında Zamanaşımı
SLAYT Resimleri, Mal Rejimi Sözleşmesi ve Dava Dilekçesi Örnekleri

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963