scorecardresearch.com Senetle İspat ve Senede Karşı Senetle İspat Kuralları İle Bu Kuralların İstisnaları ve Tüm Medeni Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Senetle İspat ve Senede Karşı Senetle İspat Kuralları İle Bu Kuralların İstisnaları

Senetle İspat ve Senede Karşı Senetle İspat Kuralları İle Bu Kuralların İstisnaları

Yazar : Murat Yavaş

Sayfa Sayısı : 414

Yayınevi : TURHAN KİTABEVİ YAYINLARI

Tür : Medeni Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Senetle İspat ve Senede Karşı Senetle İspat Kuralları İle Bu Kuralların İstisnaları Kitabı Hakkında
Mukayeseli hukuk sistemleri değerlendirildiğinde, kanuni ispat modeline yer veren sistemlerin hiç de az olmadığı tespit edilmektedir. Bu bakımdan serbest ispat prensibini savunanların, senetle ispat kuralına neredeyse sadece Fransız hukukuna özgü bir kurum biçiminde yaklaşması doğru değildir. Tarihi temelleri bulunan, yargılamanın daha kısa süre içinde sonuçlanmasını sağlamak ile birlikte, mahkeme tarafından verilen kararın taraflarca daha kolay kabullenilmesi sonucunu doğuran söz konusu ispat modelini tanığa güvensizliğin bir ürünü olarak değerlendirmek mümkündür. İhtilafın ortaya çıkmasından önce eşit şartlarda bulunan bireylerin, aralarındaki hukuki ilişkiyi yazı ile tespit etmeleri öncelikle kendilerini korumaya yöneliktir. Bu korumadan vazgeçmiş olan, yani hukuki ilişkiyi senede bağlamamış olan tarafların yerine geçerek bir makamın bu korumayı sağlaması beklenmemelidir. Dolayısıyla, hukuki işlemi senede bağlama imkanına sahip bulunup da bunu yerine getirmeyen taraf daha sonra bu hukuki işlem ile ilgili bir ihtilaf ortaya çıktığında, belge ibraz edememesi sebebiyle davayı kaybetmişse, bu sonucu senetle ispat kuralının bir yetersizliği olarak değerlendirmemek gerekir.

Senetle İspat ve Senede Karşı Senetle İspat Kuralları İle Bu Kuralların İstisnaları Kitabında Yer Alan Konu Başlıkları

Senetle İspat Kuralının Tarihsel Gelişimi ve Mukayeseli Hukuktaki Görünümü
Senetle İspat Kuralının İhdas Sebepleri, Usul Hukukunun Amacı İle İlişkisi ve Niteliği
Senet Ve Senetle İspat Kuralının Geçerli Olduğu Hukuki İşlem Kavramı
Senetle İspat Kuralının İstisnaları
Senede Karşı Senetle İspat Kuralı ve Kuralın İstisnaları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963