scorecardresearch.com Medeni Usul Hukukunda Bekletici Sorun ve Tüm Medeni Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Medeni Usul Hukukunda Bekletici Sorun

Medeni Usul Hukukunda Bekletici Sorun

Yazar : Yrd. Doç. Dr. İbrahim Aşık

Sayfa Sayısı : 2608

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Medeni Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışmada 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile ilk defa düzenlenen bekletici sorun konusu ele alınmıştır. Sosyal ve ekonomik yaşamdaki gelişmeler ve teknolojideki hızlı değişim daha karmaşık hukuki sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum ise farklı uyuşmazlıkları çözmek için uzman mahkemeye olan ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır, işte uzmanlık alanları ortaya çıktıkça ve çeşitlendikçe bu uzmanlık alanlarının birbirine olan ihtiyacı da ortaya çıkmaktadır. Çünkü görülmekte olan bir davada mahkemenin önüne, salt kendi görev alanına giren sorunlar gelmemekte aynı zamanda mahkemenin çözmesi gereken asıl sorunun çözülebilmesi için öncelikle çözümlenmesi gereken ön sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. İşte bu ön sorunların bir kısmı mahkemenin görev alanına girmeyen sorunlar olabilecektir. Böyle bir durumda da mahkemenin sorunu bizzat kendisinin çözmesi veya bu konuda bekletici sorun kararı vererek sorunun çözümünde görevli olan merciin kararının beklenilmesi söz konusu olacaktır. İşte bu çalışmada bekletici sorun kavramı, benzer kavramlardan farkı incelenmiş, bunun yanında ihtiyari ve zorunlu bekletici sorun, bekletici sorun kararı vermenin şartları ve bekletici sorun kararı vermenin sonuçları üzerinde durulmuştur.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Bekletici Sorun Kavramı Benzer Kavramlardan Farkı
-       Bekletici Sorunun Amacı
-       İhtiyari ve Zorunlu Bekletici Sorun
-       Bekletici Sorunun İlişkili Olduğu İlkeler
-       Bekletici Sorun Yapmanın Şartları
-       Beklenen Davada Verilen Kararın Etkisi
Bekletici Sorun Kararına Karşı Kanun Yolları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963