scorecardresearch.com Dosdoğru Düşünmenin Yolu Eleştirel Akıl Yürütmeye Giriş ve Tüm Mantık - Bilgi Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dosdoğru Düşünmenin Yolu Eleştirel Akıl Yürütmeye Giriş

Dosdoğru Düşünmenin Yolu Eleştirel Akıl Yürütmeye Giriş

Yazar : Antony Flew

Sayfa Sayısı : 207

Yayınevi : LİBERTE YAYINLARI

Tür : Mantık - Bilgi Felsefesi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Antony Flew (1923-….) Dosdoğru Düşünmenin Yolu: Eleştirel Akıl Yürütmeye Giriş’te, her şeyden önce okuyucunun akılcı ve eleştirel düşünme alışkanlığını geliştirmeyi amaçlıyor. Gerçekten de eğer her gün farklı kanallardan elde ettiğimiz malumatı anlamlı kılmak ve akılcı bir zemine oturtmak istiyorsak, pratik akıl yürütme ve açık düşünme hepimiz için gereklidir. Politik, felsefi veya dinsel görüşleriniz ne olurlarsa olsunlar, eğer önermelerinizi açıkça ifade edebiliyorsanız, onları geçerli akıl yürütmelerle destekleyebiliyorsanız ve bir hata yaptığınızda onu kabul edebiliyorsanız, insanlar sizi dinlemeye istekli olacaklardır. Sonuçta, geçerli akıl yürütmelere dayalı delilleri geçersiz olanlarından, çelişik olan iddiaları karşıt olan iddialardan, kapalı olan ifadeleri belirsiz olan ifadelerden ayırt edebilmek, çelişme ile kendi kendiyle çelişme arasındaki farkı, aldatıcı ve yanlış olan ile doğru olan arasındaki ayrımı çabucak görebilmek, açık ve eleştirel düşünen insanı kalabalıktan ayırır. Flew, elinizdeki kitapla okuyucunun bunu başarmasına yardımcı olmaya çalışıyor; bizim zayıf akıl yürütmelerle, delillerle ve doğruyu bulmakla niçin ilgilenmemiz gerektiği üzerinde duruyor.
O yüzden kitapta insanların ideolojik turnusol testini geçmedikleri için çabuk aldandıkları konularda yerinde örnekler seçilmiş. Farklı alanlardan verilen örnekler eleştirel düşünmeyi söylem evrenimizin her alanına yayma bakımından iyi örnekler. Bu, okuyucunun tartışma ve akıl yürütme için gerekli olan hünerleri, kolay akılda kalıcı örnekler eşliğinde ve etkin bir şekilde öğrenmesine yardımcı oluyor. Düşünme sürecimizdeki hataları göstererek eleştirel akıl yürütme için bir temel oluşturmaya çalışan Flew, kitaptaki eleştirel bakışıyla insanların genelde doğru diye bildikleri şeylerle çelişmekten kaçınmıyor; ancak, bir delilin herkesçe bilinen klişe bir delil olmasının onun yanlış olduğu anlamına gelmediğine de dikkat çekiyor. Onun bu tutumu kitabı kendi sahasındaki başka kitaplardan büyük ölçüde ayırt ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963