scorecardresearch.com Doğu'nun Yedinci Oğlu ve Tüm Liderler & Halk Kahramanları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Doğu'nun Yedinci Oğlu

Doğu'nun Yedinci Oğlu

Yazar : Turan Karataş

Sayfa Sayısı : 608

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Liderler & Halk Kahramanları

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


MONA ROZA’NIN ŞAİRİ SEZAİ KARAKOÇ’A KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜ LAYIK GÖRÜLDÜ
Sezai Karakoç’un Tek Biyografi Kitabını Mutlaka Okuyun
Kültür ve Turizm Bakanlığı düşün hayatımızdaki ender şahsiyetlere sunduğu Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Sezai Karakoç’un edebi ve düşünsel portresini çizmeye yönelik en kapsamlı biyografi kitabı Kaknüs Yayınları’ndan çıkan Doğu’nun Yedinci Oğlu Sezai Karakoç’tur. ..
Ellerin, ellerin ve parmakların
Bir nar çiçeğini eziyor gibi
Ellerinden belli olur bir kadın
Denizin dibinde geziyor gibi
Ellerin, ellerin ve parmakların ..
Berceste haline gelmiş olan Mona Roza şiirinin ayrıntılı hikâyesini Doğu''nun Yedinci Oğlu Sezai Karakoç’ta okuyabilirsiniz. Şair Cumhuriyet devri edebiyatımızın kuşkusuz en büyük isimlerinden biridir. Fakat onun pek az edebiyat adamımızın sahip olduğu bir büyük özelliği daha var: Edebi yaratıcılık ve düşünce faaliyetiyle ülkemizde arka arkaya birkaç neslin yetişmesine katkıda bulunmuş, gençliğin dünya görüşünün bu toprakların ruhuyla şekillenmesi için emek sarfetmiştir. Karakoç’un tezi, Batıcı dünya görüşü ve o dünya görüşüyle uğranılan bozgun karşısında “diriliş”tir. “Diriliş” onun adeta sihirli kelimesi, tüm düşüncesinin toplandığı temel kavramdır. Kitap bu Hızır soluklu çağdaş ereni üç bölümde anlatmaya çalışıyor: İlk bölüm "Hayat ve İnsan"da Karakoç’un biyografik hayatı, ikinci bölüm "Sanat"ta başta şiir olmak üzere edebi portresi, üçüncü bölüm "Tenkit"te ise tanıdığı simalar ile sanat ve edebiyat hakkındaki görüşlerine yer veriliyor. Karakoç’un sanat ve düşüncesinin etkisi, ülkemizin kültürel hayatıyla sınırlı kalmayıp özellikle Ortadoğu coğrafyasındaki siyasi konuları da kapsamına almaktadır. Buna rağmen Sezai Karakoç henüz toplumun tüm kesimleri tarafından tanınamamaktadır. Hakkında yapılan çalışmaların da yeterli olduğu söylenemez. Bu çalışmalardan en önemlisi, Turan Karataş’ın hazırladığı Doğunun Yedinci Oğlu''dur. Bu kapsamlı çalışma adını, Sezai Karakoç’un Zamana Adanmış Sözler kitabındaki Masal başlıklı şiirinden alır. Şiirde, şahsında Doğu''yu ve İslam medeniyetini temsil eden bir baba, oğullarını Batı ideolojisi ve maddeci değerlerinin iğvasına kaptırmaktadır. Her giden oğul değişmekte, artık kendi olmaktan çıkmaktadır. Yedinci oğul bu trajik kader karşısında, kalbine sızmaya çalışan iğva önünde Tanrı’ya sığınır ve maddeci ve teknik Batı medeniyeti karşısında ruha ve tabiata bu sığınışla, Diriliş başlar…
Doğunun Yedinci Oğlu, Karakoç’un kendi eserleri yanında başvurulacak en temel kaynaklardan biridir. Karataş’ın bu biyografi çalışması, kuşatıcılığı açısından, aynı konuda yapılacak yeni araştırmalar için de önemli bir başvuru kitabı niteliğindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963