scorecardresearch.com Kuran'daki İslam ve Tüm Kuram Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kuran'daki İslam

Kuran'daki İslam

Yazar : Yaşar Nuri Öztürk

Sayfa Sayısı : 510

Yayınevi : YENİ BOYUT YAYINLARI

Tür : Kuram

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Öztürk, siyasal islam''ın özel ajandasında belirlenen paradigmaların dışına çıktı; aynı zamanda dindar ve modern olma imkânı ile geleneksel islam arasında sıkı bir bağ kurmak suretiyle Müslümanlara yeni bir ufuk açtı..."
                                                          (El-Ahram Weekly, 1-7 Şubat 2001)
"Yasar Nuri Öztürk, günümüz Türkiyesinin en ünlü ilahiyatçısı ve laik reformist bir İslam ''in öncü teorisyenidir."
                                                                            (Die Zeit, 20 Şubat 2003)
"Profesör Yaşar Nuri Öztürk, destekleyenleri kadar öfkelenenleri de bulunan ünlü bir ilahiyatçıdır. Türkiye''de, Dinde Yeniden Yapılanma Hareketi''nin önderi olan bu insan, geleneksel dinî uygulamalara karşı "%                                                       çıktı ve bu tutumu yüzünden dinci
odakların hedefi haline geldi. Kırkı aşkın eseri bulunan Oztürk''ün kitaplarından bir kısmı İngilizce, Almanca ve Farsça''ya tercüme edilmiştir. Dinde Yenilikçi Anlayış''ın mensuplarından olan Öztürk günümüzde bu hareketin öncüsü durumundadır."
                                                        (Turkish Daily News, 16 Şubat 2003)
"Öztürk şöyle düşünüyor; ''İslam dünyasına kansız ve islam''la uyuşum içinde bir demokrasi götürmenin tek yolu, Mustafa Kemal Atatürk''ün laik Türk modelini almaktır.'' Oztürk''ün görüşüne göre, Batı, Atatürk''ü islam karşıtı göstermekle bir hata yapmıştır. Bu hatanın sonucu olarak, İslam toplumları Atatürk modelinden ürhmektedir. Öztürk, İslam''ın modern bîr yorumunu savunmaktadır. Ona göre, Ortadoğu''nun gelenekleri üstüne oturan ''Geleneksel İslam'' Kur''an''da yazılı olan ve Sz~.Muhammed tarafından öğretilen özgün İslam değildir."
                                                               (RheinischePost, 19Mart2003)
"Öztürk, İslam''ın iki yüzünü ortaya koydu. Bunlardan biri olan ''Kur''an''daki İslam'' Öztürk tarafından ''Otantik İslam'' alarak tanımlanıyor. Oztürk''ün, ''Uydurulmuş islam'' olarak adlandırdığı İslam''ın diğer yüzüne ise tüm dünya 11 Eylül''de tanık oldu..."
                               (Westdeutsclıe Allgcmcine Zeitung, 25 Mayıs 2003)
"Profesör Öztürk, şu anda Türkiye''nin en popüler, aynı zamanda da en çok tartışılan İslam düşünürüdür... Oztürk''ün ''Kur''an''daki İslam'' adlı eseri Kur''an''a Dönüş Hareketi''nin temel tası olarak kabul ediliyor."
                               (Prof. Dr. Werner Arnold, Heidelberg Üniversitesi)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963