scorecardresearch.com Her Şeyin Kuramı ve Tüm Kuram Kitapları Radikal Kitap'ta!
Her Şeyin Kuramı

Her Şeyin Kuramı

Yazar : Yusuf Samim Lütfü

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : LOGOS YAYINLARI

Tür : Kuram

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cihan harpleri sonrasında aydınlanmanın çocuklarından kapitalizme hiç dokunulmazken neden sosyalizm kıyasıya eleştirilmiştir?
Bu soruya verilebilecek en doyurucu cevap; sosyalizmin kendisine bilimsellik atfetmesidir. Yaşanan felaketler bilim ve teknolojinin her zaman insan mutluluğuna hizmet etmediğini göstermiştir. Bilimde yaşanan kaos ve kuantum gibi yenilikler, bilimin otorite konumunu yerle bir etmek için fırsat bekleyenler için inanılmaz bir şans oluşturmuştur.
İdeolojilerin ve tarihin sonu olarak adlandırılan postmodern çağda bilimsellik ve sosyalizm artık "özgür" insan için bir tehdit oluşturmayacaktır! Aklın ve bilimin öncülüğünden yoksun bırakılarak "özgürleştirilen" insanlara sürüden ayrılmamaları ve bir sorunla karşılaştıklarında manevi değerlere sarılmaları söylenmektedir. Oysa sürünün ferdi olmaya rıza gösteren herkes için sömürü kaçınılmazdır.
"Tarihin sonu" diye bir şey mümkünse bu ancak sömürünün son bulması ile mümkün olabilir. Zalim ve mazlum oldukça tarih son bulmayacaktır. Bir birey olduğu kadar, toplumun bir ferdi ve dahası doğanın bir parçası olduğu insanlardan saklandıkça, tarih her gün yeniden yazılacaktır. Bu kitap bunun somut bir kanıtıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963