scorecardresearch.com Bulut Kuramı - (Resim Tarihi İçin Bir Katkı) ve Tüm Kuram Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bulut Kuramı - (Resim Tarihi İçin Bir Katkı)

Bulut Kuramı - (Resim Tarihi İçin Bir Katkı)

Yazar : Hubert Damisch

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Kuram

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sanat göstergebilimi alanında ilk ve hâlâ en önemli çalışmalardan biri olan Bulut Kuramı, Batı resminde bulut "göstereninin" kullanımlarını hem eşzamanlı hem de tarihsel perspektiflerden ele alıyor; Coreggio''nun ünlü Parma kubbelerinden yola çıkıp Leonardo da Vinci''ye ve Turner''a, hatta Çin resmine kadar uzanıyor. Çalışmanın amacı, bulutun işlevlerini açıklamaktan ziyade, bu örnek üzerinden resim dilinin incelemesine yönelik bir keşfe çıkmak ve sanatta anlamın oluşumu üstüne evrensel kapsamlı bir düşünme serüvenine atılmak.
Sanat tarihi alanında bugün klasikleşmiş bir yöntem kitabı olan Bulut Kuramı, sanat tarihi ve felsefesinin yanı sıra göstergebilimle de ilgilenenlerin severek okuyacağı özgün, felsefi açıdan zengin ve ufuk açıcı bir çalışma.Sosyal medyanın son zamanlardaki en yoğun kullanılan araçlarından biri olan “instagram”dan haberdarsanız ve kullanıcıları arasındaysanız, mavi gökyüzüne yama gibi serpiştirilmiş bulut karelerine bolca rastlamışsınızdır. Zengin çağrışımlı ve sınırsız derinliği yansıtan bu bulutlar, aslında Rönesans’tan beri resim sanatının daha sonra fotoğraf sanatının önemli unsurlarındandır. Bulut “unsuru” Batı resminde kutsal olanla ilişkili olarak kullanılmış olmasından başka anlamlar da içerir. Hurbert Damisch, ‘Bulut Kuramı’ isimli kitabında Correggio’nun Parma kubbelerinden yola çıkıp Da Vinci, Turner hattâ Çin resmindeki bulut kullanımına kadar ilerliyor. Öyle kuru kuruya, bulutun bu isim ve disiplin eserlerindeki işlevini açıklamıyor. Sanat tarihindeki bulut imgesi üzerinden resim dilinin incelenmesine ve sanatta anlamın oluşumuna yönelik evrensel bir fikir ortaya sürüyor. Bulut Kuramı kitabı sayesinde, bulutun, basit perspektif derinliği sağlayan ressam hilesi olmaktan uzak gerek dinsel anlatılarda, gerek peyzaj anlatımlarındaki anlamsal ve göstergebilimsel derinliğine şahit olacaksınız. Sanat eserlerindeki bulutlara, daha farklı gözle bakmanızı sağlayacak olağanüstü bir kitap.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963