scorecardresearch.com Üsküdar Ah Üsküdar ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Üsküdar Ah Üsküdar

Üsküdar Ah Üsküdar

Yazar : Ahmet Yüksel Özemre

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : KUBBEALTI YAYINLARI

Tür : Kültür

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Üsküdarlılık kendini her şeyden önce insan ilişkilerinde belli eden müstesna bir haslettir. Güleryüzle candan bir selam vermek nezaketle hal hatır sormak muhatabının sevinç ve kederine yapmacıksız bir şekilde samimiyetle İştirak etmek hizmet ve yardımda gönüllü öne çıkmak komşu hakkını ve hatırını kendi ailesininkiyle aynı düzeyde tutmak hasta ziyaretini ihmal etmemek ticarette muhatabının hakkının sehavetle korumak fukara i sabirini kollayıp gözetmek mahallenin ırzına namusuna terbiyesine düzenine sahip çıkmak komşularının mahallesinin beldenin bütün sakinlerinin sıhhat ve afiyeti için ve keza beldenin her türlü tabii ve içtimai afetten korunması için Cenab ı Hakk''a her gün samimiyetle niyazda bulunmak bu hasletin en belirgin özellikleridir. Üsküdarlılık aynı zamanda Üsküdar''dan büyük bir haz duymak ve bunu iftiharla ifade edebilmektir. Üsküdarlı olabilmek için bu mübarek beldenin geçmişini ve evliyasını tanımak yüzyılların tesisi ettiği örf ve adetlerine sahip çıkmak bunları korumak ve bizzat yaşamak lazımdır.
Kısacası Üsküdar''da yaşamak kolaydır amma Üsküdarlı olmak bugün her babayiğidin karı değildir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963