scorecardresearch.com Tabular Ve Tuhaf Adetler ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tabular Ve Tuhaf Adetler

Tabular Ve Tuhaf Adetler

Yazar : Ayhan Korkmaz

Sayfa Sayısı : 142

Yayınevi : AYKIRI YAYINLARI

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Küreselleşen, gittikçe küçülen dünyada kültürel bir örnekleşmenin de hızla geliştiği ve hatta dayatıldığı söylenebilir. Oysa insanlığın biriktirdiği kültürel miras çok renkli, çok çarpıcı unsurlar barındırırken pek çok marjinal mecralardan beslenerek bugüne ulaşmıştır. İşte tam da bu marjinal örneklerin, bugün bize hayli farklı, hayli tuhaf hatta alçaltıcı görünen kültürel ve sosyal olguların ele alındığı bu kitapta yanıt verilen sorulardan bazıları şunlar:
Kilise genelev işletmiş midir? İnsanların kutsallaştırıp tapındıkları arasında erkeklik organı da bulunmakta mıdır? Bakirelerle evlenmenin yasak olduğu toplumlar var mıydı? Kardeşlerin evlenmelerinin mümkün olduğu toplumlar var mıydı? Çocuklarını ve yaşlılarını öldüren toplumlar yaşamış mıdır? Eşcinsel ilişkilerin olağan görüldüğü toplumlar var mıydı? Bir toplumda yenilip içilebilecek şeylerin sınırları nereye kadardır? İnsanlar ölülerini hangi biçimlerde gömmüşlerdir? Kızlar neden sünnet edilmektedir? Bir kadın çok sayıda erkekle aynı anda nasıl evleniyordu? Erkekler dudak dudağa öpüşerek selamlaşabilirler mi? Hayvanlar ve küçük yaştaki çocukların yargılanması ve idama mahkum edilmesi mümkün müdür?
Bu çalışma, çocukluktan olgunluğa doğru ilerlemekte olan insanlığın tarihinde ''''aykırı'''' diye nitelendirileni anlama çabasının bir parçasıdır. Elbette bugün dünden farklı bir kültürel çeşitlilik ve çoğulluk taşıyan toplumların demokratik bir yaşamı inşa etmesinin yolu bu tür çabalarla döşenmektedir...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963