scorecardresearch.com POP ÇAĞI ATEŞİ ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
POP ÇAĞI ATEŞİ

POP ÇAĞI ATEŞİ

Yazar : Can Kozanoğlu

Sayfa Sayısı : 189

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Türkiye, "pop çağı"nın ateşiyle yanıyor. Ateşi hangi anlamıyla alırsanız alın, pop çağı ateşi bu... Pop çağı denince ilk akla gelen, "pop müzik". Oysa, hayat yavaş yavaş bir "reality şov"a dönerken, öncelik "pop şiddet"te olmalı... Yaşanan ve bilinen bir şey, artık herkes kendi adaletini uyguluyor. Hukukumuz linç hukuku. Tarihi açıklamaları mafya babalarından bekliyoruz. Sevgiden söze-diyoruz ama hayat bilançoları "sevgi açığı" veriyor. Sonra da "Ayy, inanmıyoruuz!"... Pop çağı kültüründe her şey var: Batıcılık, Batılılık, yerellik, Doğululuk, keskin laiklik, vurgulu dindarlık, alabildiğine duygusallık, alabildiğine hoyratlık, oynaklık, muhafazakarlık, "free"lik, modernlik, milliyetçilik, savaş çığlıkları, barış dilekleri... Pop çağı kültürünün açık büfesinden en çok çeşidi "tüketenler" kazandı: MHP ve pop müzik... Ama pop müzik görece masumdu. Hem pop kasetlerinde hayatın A yüzüyle B yüzü biraraya gelebiliyordu... İşi en iyi bilen de Tarkan dı belki... Peki, işi bilmeyenler kimlerdi ? Çiller, Karayalçın, Yılmaz filan olabilir mi? Belki... Müzik bitmişti, birileri "merkezdeki siyaset dansı"nı sürdürmeye çalışıyordu ve Halk Ekmek büfeleriyle "duvarın dışındaki" döviz büfelerinden "kara kafa" denenlerin gazabı yükseliyordu: Malum, Refah... Sonra "1. lig örgütlenmesi" YDH, "Ah Özal ah!" sesleri, Kemalizm tartışmaları, hücrelere bölünen devlet, "asıl iktidar"... Az bile; pop çağı bu: Toptan hızlı koşan futbolcu...
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963