scorecardresearch.com Muhammed İkbal Sözlüğü ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Muhammed İkbal Sözlüğü

Muhammed İkbal Sözlüğü

Yazar : Ahmet Albayrak

Sayfa Sayısı : 247

Yayınevi : LAMURE KİTAP

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Pakistan''''''''ın yetiştirdiği en önemli düşünürlerden Muhammed İkbal''''''''ın temel ideallerinden biri, bilgiyi, hem irfan hem de refleksiyon haline getirebilmektedir. Söz konusu idealin gerçekleşebileceği zemin, tevhide dayalı hakikatin ve yansımalarının idrak edilmesinin mümkün olduğu kalptir. Bu süreçte motivasyonu sağlayacak ana unsurlar, aşk ve arzudur. Ona göre aşk, sadece bir duygu değil aynı zamanda epistemolojik bir süreçtir. Hümanist Psikoloji''''''''nin ''''''''kendini gerçekleştirme'''''''' teorisine karşın, ''''''''kendini bilme'''''''' merkezli yaklaşımı, bu sürecin temelini oluşturur. ''''''''Mutlak Benlik'''''''' paydası üzerine inşa ettiği benlik teorisine göre aşk, insanda var olanı deşifre eder. Bilginin irfan haline dönüşebilmesi, önce insanın kendi derununu keşfetmesiyle başlar. Bu aşamada, insandaki bilginin farkına varılması, ontolojik bir düzlemde meydana gelir. İkbal''''''''in anlam dünyasını belirlemek üzere çizilebilecek harita, sanıldığından çok daha geniş bir alanı kapsayacaktır. İkbal''''''''i okumak ve tanımak isteyenler için bu eser, başvuru kaynağı niteliğindedir. Onun basiretinin genişliği, arzu ve ideallerinin enginliği fark edildikçe, İkbal''''''''e ve eserlerine duyulan ilgi artacaktır.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963