scorecardresearch.com Kötülük Üzerine ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kötülük Üzerine

Kötülük Üzerine

Yazar : Adam Morton

Sayfa Sayısı : 159

Yayınevi : GÜNCEL YAYINCILIK

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde, hala üzerinde konuşulması inanılmaz derecede zor bir kavram olan kötülük, her daim psikologların, filozofların, roman ve oyun yazarlarının ilgisini çekmiştir.
Nedir kötülük ve insanları kötülük yapmaya ne iter? Kötülüğü açıklayabiliyorsak, mazeretini de gösterebiliyor muyuz? Bir seri katilin zihnini hayal edebilir miyiz, yoksa bu tanımlamanın ötesinde bir şey mi olur? Kötülük dinlerin söylediği gibi, iyilikle karşıtlığa mı dayanır? Sadece kötülük adına kötülük mümkün mü?
Kötülük Üzerine, kötülüğün çeşitli biçimlerine ilgi çekici ve bazen de rahatsız edici bir yolculuğa çıkarıyor bizi... Aziz Augustine'' den, Buffy the Vampire Slayer''a ve seri katil profillerine kadar uzanan birbirinden ilginç örneklerin bulunduğu kitapta, kötülük hakkında yapılagelen tüm tartışmaları bir arada okuma olanağı buluyoruz.
Kanada, Alberta Üniversitesi''nde felsefe profesörü olan Adam Morton''un bu, heyecan verici ve düşünceyi
kamçılayan çalışması, eşit derecede itici ve cezbedici bir konu hakkında yazılmış klişelerden uzak, önemli bir çalışma...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963