scorecardresearch.com Kahve Ve Kahvehane ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kahve Ve Kahvehane

Kahve Ve Kahvehane

Yazar : Ulla Heise

Yayınevi : Dost Kitabevi Yayınları

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Yemenliler bundan 500 yıl önce kahvelerini keyifle içerken, kahvenin tüm dünyada bu kadar popüler olacağını kestirebilirler miydi? Osmanlı İmparatorluğu''nda herkesin bayıldığı bu içecek çok geçmeden Avrupalı gezginlerin de dikkatini çekti. Ve kimilerinin başaramadığını kahve kısa sürede başardı: Tüm Avrupa''yı ve Yeni Dünya''yı fethetti... Kahvenin dünyaya yayılma sürecinde neler yaşandı? Kahvehaneler kültürel ve siyasal yaşamımızın nasıl bir parçası oldu? Kahve ve kahvehanenin kültür tarihi bir fincan kahvenin keyfini aratmıyor... (Arka Kapak) Doğu''da dikkate değer bir "siyah içecek" olduğuna ilişkin haberler, Avrupa''ya 16.yüzyılın ortasından itibaren önce tek tük, sonra çok sık gelmeye başladı; bu içeceğin olağanüstü zihin "açıcı" bir etkisi olduğu söyleniyordu. Alman doktor Rauwolf 1582''de bu içecekten, Haleplilerden duyduğu "kaube" sözcüğüyle bahseder. 1591/92''de Kahire''den gelen bir haberde, tanelerinden "kaova" adlı içecek yapılan bir ağaçtan söz edilir. 1582''de İstanbul''da bir tören alayında iki yüz kahvehaneci yürür, 1604''te Türklerin elindeki Budapeşte''de savaş tutsağı bir Hıristiyan burada kahve (cafe) içildiğini yazar... (Kitabın İçinden)

14.0x21.0

Ciltsiz

3. Hamur

Çevirmen : Mustafa Tüzel

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963