scorecardresearch.com Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler

Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler

Yazar : Alex Boese

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : GÜRER YAYINEVİ

Tür : Kültür

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Zombi Kediler, Görünmez Goriller, Gıdıklama Makinesi, Keçilerle Bakışan Adam, Hamamböceği Stadyumu, Dünyanın Sona Ermediği Gün…

“Kafası Güzel Filler” sizi güldürecek, “insaf artık!” dedirtecek, iğrendirecek, şok edecek, eğlendirecek, sabah akşam konuşturacak; bugüne dek yapılmış en acayip deneylerle dolu.

Zor kadını oynayan kadınların daha mı çok rağbet göreceğini gösteren deneyden, iyi huylu bir insanın karanlık yönünün nasıl ortaya çıktığını anlatan itaat deneyine; günlük hayatta gördüklerimizin rüyalarımıza etkilerinden, beynin haz tuşuna, insan-maymun melezleme deneylerine, maskeli gıdıklayıcıya, Soğuk Savaş döneminde kafa nakli çalışmalarına kadar neleri bilmediğinizi öğrenince çok şaşıracaksınız.

* Gözleriniz açık nasıl uyursunuz?”, “Frankenstein’a esin kaynağı olan adam kimdi?
* Yeşil yandığında arkanızdaki araba korna çalmasın diye ne yapılabilir?
* Tanımadığınız biri sizden istiyor diye masum birine elektrik verir misiniz?
* Önünüze gelene ‘Benimle yatar mısınız?’ derseniz ne olur?
* Çocukluk anılarınız sahte olabilir mi?, Kadınlar mı erkekler mi daha çok gaz çıkartır?
* Nükleer savaştan sonra hangi canlı hayatta kalacak?
* Kadınlar bir arada yaşayınca neden aynı anda âdet görürler?
* Anneler bebeklerini kaka kokusundan tanıyabilir mi?
Bu kitapta bunun gibi pek çok sorunun yanıtını keşfedeceksiniz.

Aralarında “Deney- Das Experiment” filmine konu olan sahte hapishane deneyinin de yer aldığı, sınırları zorlayan ünlü deneyleri yazarın komik üslubuyla bir solukta okuyacaksınız.Örümcek ağlarıyla kaplı duvarları olan, içinde değişik renkli sıvıların olduğu deney tüplerinden buharların tüttüğü, ortasında musalla taşına benzer bir masanın bulunduğu bir oda… Masanın üzerinde muhtemelen bir ölü insan bedeni, üzeri kanlı bir bezle örtülmüş ve çevresindeki alet tepsisinde kesici, delici aletler. Tabii ki çılgın bir bilim adamının laboratuvarından bahsediyoruz. Gri-beyaz kabarık saçlı, soluk benizli, veremli gibi zayıf, histerik ve karanlık bakışlı, ürkütücü bir çılgın profesör. Bu satırları yazarken bir şeyi itiraf etmekte fayda var, gerçekte böyle birisine hiç tesadüf etmedik. Yalnız filmlerde çizilen profesörlerin hepsi aynı tornadan çıkmış gibidir. Çünkü başta Avrupa’da olmak üzere dünyada böyle çılgın profesörler gerçekten yaşamışlar. Mary Shelley’in efsanevi romanı Frankenstein 1818’de yayımlandığında Shelley’in esinlendiği belli bir isim var mıydı bilinmez ama, sonrasında gerçekten bu görünüşte profesörler olduğu gibi, romandaki doktorun çılgın fikrine kapılanlar da olmuş.

Yanılmadınız, bir Frankenstein yaratmaktan, daha doğrusu ölüleri diriltmekten bahsediyoruz. Yahut LSD içirilmiş fillerden, iki kafalı köpeklerden, zombie kedilerden, gıdıklama makinesi icat eden mucitlerden bahsediyoruz… Amerikalı popüler bilim araştırmacısı Alex Boese, Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler isimli eğlenceli kitabında dünya bilim tarihine geçmiş birbirinden ilginç deneyleri bir araya getirmiş. İlk bölümde bilimden etkilendiği kadar, kendinden sonraki birçok bilim adamını etkileyen Frankenstein efsanesine yer veren Boese bugün bilimsel olarak ispatlanmış birçok doğruya, bilgiye ulaşana kadar bilim adamlarının yaptığı birbirinden sıradışı deneyleri aktarıyor. Duyu organlarının nasıl çalıştığını anlamak için Coca Cola ve Pepsi ile deney yapanlarından Mozart’ın gerçekten zeki yapıp yapmadığını merak eden doktorlara, uykusuzluğa ne kadar dayanılabileceğini merak eden araştırmacılardan osuruğun neden insanı güldürdüğüne kadar her şey bu kitapta. Fizik, kimya, biyoloji derslerinden şikâyet eden mağdur öğrencilerin bile elinden bırakamayacağı bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963