scorecardresearch.com IŞIKLI HAYATLAR ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
IŞIKLI HAYATLAR

IŞIKLI HAYATLAR

Sayfa Sayısı : 267

Yayınevi : KUBBEALTI YAYINLARI

Tür : Kültür

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Fikir ve sanat hayatımızın semalarında parlayan üç yıldız, günümüz nesillerinin de yollarını aydınlatmaya devam ediyorlar. Ciddiyet, gayret, fedakarlık ve sabır gibi faziletlerle donanmış bu "abide şahsiyetler" arkalarında kütüphaneler dolusu eserler ve örnek hatıralar bırakarak ölümsüzler kervanına katıldılar. Daha da önemlisi, aziz vatanın ve bu vatanda yaşayanların ruh iklimlerinde ümit rüzgarları estirmeyi başardılar. Bizleri, büyük tarihimizin gurur veya ızdırap verici macerası üzerinde düşünmeye sevk ettiler. Türkçemizin, mimarimizin, san''atımızın ve tefekkür hayatımızın inceliklerini hissettirdiler. Yer yer çatlayan, sıvaları dökülen, harap olmaya terk edilen manevi yapımızı yeniden inşa etmeye çalıştılar. Bu kitap, onların mübarek hatıralarına bir saygı duruşudur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Mitoloji'

  Yazar : Christopher Dell

  Tür : Kültür


  Azteklerden efsanelerinden Yunan efsanelerine, Roma'nın kuruluş mitinden kilin yaratılış mitlerindeki yerine, baldan süte, kana ve tuza kadar hayali dünyalarımıza eşlik eden bir el kitabı.
  Devamı...
 • '21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi'

  Yazar : Yıldıray Karakiya

  Tür : Kültür


  21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi - Yıldıray Karakiya Bisikletin atası olan aracın, at arabasından bozma pedalsız bir...
  Devamı...
 • 'Feminizm'

  Yazar : Cathia Jenainati, Judy Groves

  Tür : Kültür


  Feminizm - Kadın Hakları Mücadelesini Anlamak İçin Çizgibilim - Cathia Jenainati, Judy Groves Feminizm terimi 1890’larda...
  Devamı...
 • 'Pompei - Toprağa Gömülen Kent'

  Yazar : Robert Etienne

  Tür : Kültür


  Genel Kültür Dizisi’nin en yeni kitabı Pompei’de Robert Étienne, 24 Ağustos 1979 tarihinde Vezüv yanardağının patlamasıyla yerle bir olan kentin hikâyesini anlatıyor.
  Devamı...
 • 'Yöntem Üzerine Konuşma'

  Yazar : Renatus Descartes

  Tür : Kültür


  Yöntem Üzerine Konuşma - Renatus Descartes İlk kez Latinceden Türkçeye çevrilen Batı Felsefesinin ve 17. yüzyıl...
  Devamı...
 • 'Hint Sanatı Ve Uygarlığında Mitler Ve Simgeler'

  Yazar : Heinrich Zimmer

  Tür : Kültür


  Hint Sanatı Ve Uygarlığında Mitler Ve Simgeler - Heinrich Zimmer Hint dinsel inançları içinde barındırdığı yüzlerce...
  Devamı...
 • 'Sâmiha Ayverdi’nin İstanbul’u'

  Yazar : Komisyon

  Tür : Kültür


  Sâmiha Ayverdi’nin İstanbul’u - İstanbul bâzan bir haliç, bâzan bir boğaz ve bir deniz olup birbirine akan suların,...
  Devamı...
 • 'Türkiye’nin Antik Kentleri'

  Yazar : Yaşar Yılmaz

  Tür : Kültür


  Antik kentleri gezerken, bu coğrafya halklarının atası olarak bilinen Luvi-Pelasglardan tutun da Hititlere, Makedonyalılara, Roma döneminden Doğu Roma (Bizans) dönemine, Selçuklulardan Osmanlı dönemine kadar tarihin izlerini peş peşe sürmek mümkündür.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963