scorecardresearch.com Hey Gidi Günler Hey ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hey Gidi Günler Hey

Hey Gidi Günler Hey

Yazar : Hulusi Tunca

Sayfa Sayısı : 303

Yayınevi : C BLOK YAYINLARI

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hey Gidi Günler / 70li Yıllar adlı kitabını gururla sunarız! Tunca’nın 70’li yıllarda HEY’de yayınlanan röportajlarından derlenen bu kitabın, genç müzisyenlere, genç gazetecilere ve 70’li yıllara dair bir ışık tutacağına inanıyor, keyifli okumalar diliyoruz..

EDİP AKBAYRAM, BABASINDAN NİYE BORÇ İSTEDİ?
Şarkıcı olmama kesinlikle karşı olan babam; gazetede Altın Mikrofon’un 12 finalisti arasında benim de fotoğrafımı görünce bana bir telgraf çekmişti: "Başarını kutlarım. Dile benden ne dilersen" diyordu. BEŞ BİN LİRA diledim ondan. Borç harç bulup göndermişti bana o parayı.. Elbise ve ayakkabı alarak yarışma ekibi ile birlikte Anadolu turnesine çıktım. Gaziantep’e girişimiz büyük olay olmuştu. Konvoylar yolumuzu şehre girmeden kesti. Hemşerilerimin elleri üzerinde üç kilometrelik yolu ne kadar zamanda geçtik inanın hatırlamıyorum. Yeni bir Edip doğuyordu.. diye anlatıyor Edip Akbayram.

ERKİN KORAY, HANGİ PLAĞINI TÜRK MÜZİĞİ LİSTESİNE GİRSİN DİYE YAPTI?
Erkin Koray, son plâğı olan ‘Şaşkın’da yepyeni bir denemeye girmişti. Uzun zamandan beri Türkiye’de Batı Müziği’nin hatta en aşırı ‘Underground’ akımlarının önderi olarak gösterilen Erkin Koray, şimdi bütünüyle bunlara karşı bir plâk yapmıştı.

‘Şaşkın’da Türk Müziği’nin yanı sıra Hint ve Arap ezgileri de seziliyordu. Hatta Erkin Koray, bu plâğı Türk Müziği listelerine girsin diye yaptığını bile söylemişti. Gerçekten Batı Müziği’ni hatırlatan en ufak bir tema bile yoktu ilk bakışta ‘Şaşkın’da. Ancak; aslında Türk Müziği sazlarını, Arap ve Hint ezgilerini, Batı Müziği’nin yoğun ritmi içinde buluşturuvermişti Erkin Koray... Bu yüzden, bu plâk Batı Müziği listelerinde çoktan üst sıralara doğru yükselmeye başlamıştı bile.

HANGİ ŞARKICI ÇİÇEK YERİNE 70’LİK RAKI ALIR?
Fenerbahçeli Şükrü ve Galatasaraylı Samim’den sonra gazinocular şimdi de Galatasaray’ın ve Milli Takım’ın başarılı file bekçisi Yasin Özdenak’ın peşine düştü. Bir gazinocu, "Yasin’e 25 günlük program karşılığında 250 BİN LİRA verebilirim" dedi. Yani bir gecede tam 10 BİN LİRA!.. Peki, Yasin’e çiçek yerine 70’lik rakı gönderileceğini iddia eden ünlü spor adamı kimdi?

ALTIN GİTARLA ÇALINAN NİNNİYLE BÜYÜYEN ÜNLÜ ŞARKICI KİMDİ?
Yurdaer Doğulu’nun bekârlık günlerinden farklı olarak iki ‘kişi’ daha vardı şimdi ortada. Birisi 2.5 yaşındaki Ozan’ı, ikincisi birkaç günlük Kenan Cihan’ıydı. Tek zoruna giden şey de ninni söylemekti. Ama onun bir teklifi vardı: "Ninni yerine gitar çalsam olmaz mı?"... Kenan Doğulu’daki şu şansa bir bakar mısınız? Hangi bebek; milli bir gitaristin gitarının tellerinden dökülen nağmelerle büyümüştür bugüne kadar?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963