scorecardresearch.com Boğaziçi Kendini Anlatıyor ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Boğaziçi Kendini Anlatıyor

Boğaziçi Kendini Anlatıyor

Yazar : Orhan Erdenen

Sayfa Sayısı : 504

Yayınevi : KİTABİSTANBUL

Tür : Kültür

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışmada
Boğaziçi,oluşumundan fotoğraflarına kadar kendini anlatıyor. Bu notlar bir bakıma, anekdotlar içinde, can çekişen “en güzel su yolu”nun veya “en güzel su caddesi”nin hayal ve rüyâ dünyasından; yağmalamaların, eski eser yıkımlarının, tahriplerinin sonucu bugünkü hazin duruma gelişinin hikâyesi oldu.
-Boğaziçi’ne Genel Bakış
-Boğaziçi’nin Eski İsimleri
-Boğaziçi’nin Oluşumu
-Boğaziçi’nin Sınırları
-Boğaziçi’nin Coğrafyası
-Boğaziçi Arkeolojisi
-Boğaziçi’nde Roma
-Boğaziçi Yazarları
-Boğaziçi Şairleri
-Boğaziçi Resimleri
-Boğaziçi Şarkıları
-Boğaziçi’nde Eski Mesireler
………… ve Boğaziçi hakkında merak edilen onlarca konu hakkında açıklamalar ve resimler.
Kendisi bir İstanbul sevdalısı olan Erdenen, İstanbul Radyosu’nda İstanbul ve Boğaziçi üzerine programlar yapmış, hatırı sayılır birçok dergi ve gazetede de yine aynı konularda yazılar kaleme almıştır. İstanbul Konseyi Derneği Başkanı olan Orhan Erdenen’in değerli eserlerinden birkaçı şunlardır: İstanbul Adaları, İstanbul’un Tarihi Çalışmaları ve Kapalıçarşı, Konuşan Taşlar, İstanbul’da Ölünce de Yaşayanlar, Boğaziçi Sahilhaneleri, Adım Adım İstanbul, …

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963