scorecardresearch.com Berdel - Evlilik İttifakı ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Berdel - Evlilik İttifakı

Berdel - Evlilik İttifakı

Yazar : Müslüm Yücel

Sayfa Sayısı : 292

Yayınevi : AGORA YAYINLARI

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İki erkeğin birbirlerinin kız kardeşlerini kendilerine eş olarak seçmeleri olarak özetlenebilecek berdel, her yönüyle patriarkal sistemin bir ürünüdür: Erkekliği yücelten bir ‘gelenek’ olarak kadına hiçbir hak sunmaz.
İkisi de berdel olan halası ve ablasının genç yaşta ölümleriyle berdel üzerine çalışmaya başlayan Yücel, Urfa’da süren kişisel gözlem ve deneyimlerini de aktardığı bu kitabında ‘berdel’i bir gelenek olarak açıklayıp, yarattığı tahribatı ele alıyor. Dolayısıyla kitap, yaşadığımız coğrafyada olup biten bir geleneğin bütün detaylarını sunarak, ‘erkeklik’le ilişkisini kurmakla kalmıyor, antropolojik bir yaklaşım getiriyor.
Şair ve araştırmacı kimliğiyle tanınan Yücel, “Edebiyatta Ölüm ve İntihar” ve “Türk Sinemasında Kürtler” kitabıyla topladığı beğeniyi, “Berdel”le iyice pekiştiriyor.Berdel, evlenecek iki erkeğin birbirlerinin kız kardeşlerini kendilerine eş olarak seçmeleridir. Bu yaptığımız tanımlama bütün sosyoloji sözlüklerinde, berdel evliliği üzerine karşımıza çıkacak ansiklopedi maddesidir. Başlık parası vermeden yapılan evlilik olarak özetlenebilecek berdel, düğün masraflarının bir kerede çıkacağı, tören birliğidir. Ülkemizde bilhassa doğu ve güneydoğu anadolu ağırlıklı olarak bilinse de, Ege’de de örneklerine rastlanan bu evlilik, ataerkil bir düzende ve “erkekliği” yücelten bir gelenek olarak sürmekte ve ne yazık ki “kadın”a hiçbir hak sunmadığı gibi, onu sadece değiş tokuşta kullanılan bir ‘şey’ olarak görmenin örneğidir aslında. Kendi ablası ve halası da “berdel” olan ve ikisinin de genç yaşta ölmesi üzerine, berdel üzerine çalışmalara başlayan Müslüm Yücel, Türkiye ve bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu odaklı bu “kara töre”yi inceliyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963