scorecardresearch.com Ben Küçüktüm Karadeniz ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ben Küçüktüm Karadeniz

Ben Küçüktüm Karadeniz

Yazar : Olcay Sönmez

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : İNKILAP KİTAPEVİ

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Her biri roman veya öykü karakteri olacak zenginlikteki insanlar, ağırbaşlı, bilge, sevecen yetişkinler arasında eğlenerek büyüyen, farkına varmadan hayatı öğrenen bir çocuk şanslı değil midir?
Olcay Sönmez, şakacı Karadeniz insanlarından, hep birlikte, ahenk içinde yaşamayı becerebilen dostlardan söz ediyor. Çocukluğunun sevimli şahsiyetlerini tanıtıyor bize. Onların rengârenk sofralarını, gelenek ve alışkanlıklarını anlatıyor.
Karadeniz’in artık kaybolan güzelliklerinden elimizde kalanları koruyabilmemiz için uyarıyor. Bir yandan sımsıcak, içtenlikli dille o güzel insanları hayatımıza buyur ederken diğer yandan onların izinde hayata daha derinden bakmamızı sağlıyor.
Ağzımızda nefis bir tat bırakarak…

Olcay Sönmez 1946 yılında Giresun’da doğdu. Çocukluğu Fatsa’da geçti. Karadeniz’in coşkun dalgaları oyuncağı oldu. Birbirinden değerli, mütevazı, sevgi dolu insanların arasında nice güzel anılar biriktirdi.
Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra yurt dışına gitti; yirmi yıl boyunca Paris, Londra ve Hamburg’da dünya sofralarıyla tanıştı, mutfak kültürleri öncelikli ilgi alanı oldu. Türkiye’ye döndüğünde, dünyanın en saygın gurme kuruluşu olan, 1248 yılında kurulmuş Chaine des Rotisseurs’ün ülkemizdeki kurucu üyeleri arasında yer aldı. Yazıları kuruluşun Paris’teki yayın organında, Türkiye’de ise çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.
Çocukluğunda tattığı binbir lezzeti geliştirerek yeni tarifler yarattı. Ağız tadına olan düşkünlüğü, onu birikimlerini paylaşmaya yöneltti.
“Denizlerimizden Tatlar: Bizim Balıklarımız” ile “Şarap ile Doğayı Yudumlamak” adlı kitaplarını yayınladı. “Ben Küçüktüm Karadeniz, Rengârenk Tatlar, Sofralar” yazarın üçüncü kitabı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963