scorecardresearch.com Arabesk Anarşi ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Arabesk Anarşi

Arabesk Anarşi

Yazar : Reşat Çalışlar

Sayfa Sayısı : 324

Yayınevi : GÜNCEL YAYINCILIK

Tür : Kültür

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Arabesk anarşi dönemindeyiz... Postmodern-alaturkalığı yaşıyoruz...
Avrupa''nın çoktan rafa kaldırmış olduğu “iyi” ve “kötü” gibi kavramlar üzerinden her tür ticaretin yürütüldüğü bir iklimdeyiz. Aylaklığın getirdiği psikolojik derinliğin içindeyiz.
Kendini kültürel elit olarak gören birileriyle sonradan görme olarak etiketlenen birilerinin, piyanistlerle esnafların, “Sade Türkçe” ile İngilizce katkılı Türkçe''nin, rockçılık ile tikiliğin, “içimizdeki Arap”la rüyamızdaki İsveçli''nin, “Açık Gri Türkiye” ile “Koyu Gri Türkiye”nin, ekranlarla kitapların, Facebook''la Ekşi Sözlük''ün, Bizimsivas.net''le Youporn''un, nerdlerle garibanların, online playboylarla reel playboyların, 1980 doğumlularla 1990 doğumluların, global tv kültürüyle yerel tv kültürünün, milliyetçi sokak kültürüyle sol ulusalcıların, sol ulusalcılarla Cihangir entelijensiyasının yarıştığı/kapıştığı, yer yer de birbirine karıştığı bir dönem bu... Türkiye''nin kendi özgün popüler kültürünü ve özgün anarşisini yarattığı, “Bu Watan Bisimm” diyerek her şeyin içinden çıkabilen yeni bir kuşağın yükseldiği bir dönem...
“Tespit insanı” olarak bilinen Reşat Çalışlar''dan, tespitlerle dolu bir kitap... Ayşe Hatun Önal''ın Ceza''dan daha sıkı bir rapçi olduğu, gerçek Türk rockının Hande Yener ve Serdar Ortaç şarkılarından oluştuğu gibi tezleri sakin karşılayabilecek, Polat Alemdar''ı Türkiye''nin Harry Potter''ı olarak kabul edebilecek, kendini doğu-batı sentezi değil doğu-doğu sentezi olarak tanımlamaya cesaret edebilecek “gevşek” ruhlar için...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963