scorecardresearch.com Anadolu Kültüründe Kürt Etkisi ve Tüm Kültür Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anadolu Kültüründe Kürt Etkisi

Anadolu Kültüründe Kürt Etkisi

Yazar : Tori

Sayfa Sayısı : 172

Yayınevi : BERFİN YAYINLARI

Tür : Kültür

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Kürt kökeni Ari boyların yarattıkları Hurri kültürü, Sumer ve Anadolu kültürünün çağdaşıdır. Hurri kültürü, homojen yapısı ve yarattığı maddi ve manevi kültür kalıntıları ve devlet örgütlenmesi ile giderek kökleşirken; ürünleriyle gelişmesini sağladığı Sümer kültürünü, ve din kültürü, dili ve edebiyatı ile etkilediği Anadolu kültürünü ise, Hint-Avrupa kökenli Hititler asimile etmişlerdir. Kuzeye, Ari boyların ülkesine doğru gelişme eğilimi gösteren Sumer-Akad kültürünün kuzeyin dağlı halkı Ari boylar tarafından yayılması engellenmiştir. Daha sonra, Aşağı Mezopotamya; Kürt kökeni Ari boylardan, Zagros halkına mensup Guti ve Lulular tarafından işgal edilerek bu kültürürn gelişmesi durdurulmuştur. Babilliler tarafından yeniden canlandırılan Sumer-Akad heterojen kültürü; bu kez yine Kürt kökeni Ari boylardan, Zagros halkı Kassiler tarafından, ülkeleri olan Sinear işgal edilerek bu kültürün kuzeyi etkilemesi tamamen durdurulmuştur. Güneyin Sumer-Akat-Babil heterojen kültürü son olarak Asurlular tarafından geliştirilmek istendi ise de, Aşağı Mezopotamya kültürü Assur devletinin Kürt kökeni Medler tarafından bir daha canlanamayacak şekilde yıkılması ile tarihin derinliklerine gömülmiştür. Anadolu kültürü olan Hitit külştürü varlığını uzun yıllar koruyamamış; o da tarihin derinliklerine gömülmüştür. Buna karşın homojen yapısı ile Hurri kültürü varlığını Ari boyların devamı olan Kürtlerle korumuş; binlerce yılı yaşayarak günümüze gelmiştir. Kürt kültürü, Kürt halkını yüzyılların ötesine taşıyacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963