scorecardresearch.com Pegem Akademi KPSS Eğitim Bilimleri Ölçme ve Değerlendirme 2010 ve Tüm Kpss Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pegem Akademi KPSS Eğitim Bilimleri Ölçme ve Değerlendirme 2010

Pegem Akademi KPSS Eğitim Bilimleri Ölçme ve Değerlendirme 2010

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : PEGEM AKADEMİ

Tür : Kpss

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde her geçen gün gelişen bilim ve teknolojinin ışığında insanlar eğitimin öneminin farkına biraz daha varmaktadır. Çünkü toplumların geleceği, gelecekteki yeri, gelişme veya zayıflık düzeyi, çağdaşlığı ve kendini yenileyebilirlik düzeyi gibi hayati önem taşıyan özelliklerinin temel besleyicisi eğitimdir. Eğitim sisteminin temel amacı insanı eğitmek ve geliştirmek olduğu kadar onu hayata da hazırlamaktır. Bireylere eğitilme olanağı sağlayan en önemli sosyal kurumlar ise bu amaçla düzenlenmiş olan okullardır. Hata götürmez derecede önemli bir konu olmasından dolayı okullardaki eğitim uygulamaları yapılacak herşeyin belirlendiği bir program çerçevesinde yürütülmektedir. Okulların bireyin ve toplumun beklentilerine cevap verme sorumluluğunu yerine getirebilmesi şüphesiz izlenen eğitim programlarının uygulamadaki başarısına bağlıdır. Bu durum eğitim programlarının uygulama süreçlerinin sürekli olarak değerlendirilmesini ve sürdürülen eğitim çabalarının yeniden ve yeniden geliştirilerek düzenlenmesini gerektirmektedir. Eğitimin niteliğinin saptanması bir diğer ifadeyle uygulamaların kalite kontrolü, geçerli ve güvenilir bir ölçme-değerlendirme sisteminin oluşturulabilmesiyle mümkün olmakta, eğitim çevresinin hem düzenleyicisi hem de bir parçası olan öğretmenlerin eğitim uygulamalarının etkiliğini güvenilir yöntemlerle ölçebilirle becerisi kazanmasının önemi her geçen gün artmaktadır.

Bu kitabın amacı, ülkemizde öğretmenlik mesleğine giriş koşulu niteliği taşıyan Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanan öğretmen adaylarına, "Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme" konularında yardımcı olmaktır. Bu alanda yazılmış ders kitaplarının titizlikle incelenmesiyle hazırlanan kitap geniş konu anlatımının yanı sıra Kamu Personeli Seçme Sınavında 2006-2009 yılları arasında çıkmış soruların açıklamalı çözümünü ve 2001-2005 yılları arasında çıkan soruların yanıt anahtarlarını içermektedir. Eğitim Programının Denenmesi ve Değerlendirilmesi, Ölçme ve Değerlendirmede Temel Kavramlar, Ölçme Araçlarının Taşıması Gereken Nitelikler, Eğitimde Kullanılan Ölçme Araçları ve Ölçme Sonuçlan Üzerinde İstatistiksel işlemler olmak üzere beş bölümden oluşan kitabın bölüm sonlarında "Konu Tarama Testleri"ne ve kitap sonunda deneme sınavlarına da yer verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963