scorecardresearch.com Lodos KPSS Gelişim Psikolojisi Cep Deneme 2012 ve Tüm Kpss Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lodos KPSS Gelişim Psikolojisi Cep Deneme 2012

Lodos KPSS Gelişim Psikolojisi Cep Deneme 2012

Yazar : Zihni Koç

Sayfa Sayısı : 250

Yayınevi : LODOS YAYINLARI

Tür : Kpss

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Değerli Öğretmen Adayları,

Bilindiği gibi, öğretmenlik mesleğine giriş 2001 yılından bu tarafa yarışma sınavlarından (KPSS) elde edilen başarıya göre gerçekleştirilmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavlarında öğretmen adaylarına 2001-2011 sürecinde sorulan Eğitim Bilimleriyle ilgili soruların dağılımına bakıldığında; 2001 KMSyi kapsam dışı tutarsak, son 11 sınavda (2010da iki sınav) 42 soru gelişim ve öğrenme psikolojisi; 42 soru program geliştirme, öğretim yöntem ve teknikleri ve sınıf yönetimi; 18 soru rehberlik ve psikolojik danışma; 18 soru da ölçme ve değerlenme konu alanlarından gelmektedir. KPSS eğitim bilimleri sorularının 1/10u yani 12 soru ise bu cep kitapçığının içeriğini oluşturan gelişim psikolojisi konu alanından gelmektedir. Gelişim psikolojisi, başta öğrenme psikolojisi ve rehberlik konu alanları olmak üzere diğer eğitim derslerine de temel oluşturması bağlamında önemli bir derstir.

Gelişim psikolojisinde sorulan 12 sorunun konulara göre dağılımı ise genellikle şu şekildedir: Gelişim ve gelişimle ilgili temel kavramlar, gelişimin temel ilkeleri ve yaşam dönemleri 2 ya da 3 soru; bilişsel gelişim kuramları, ağırlıklı olarak Piaget ve zaman zaman 1 soru Vygotskyden olmak üzere 3 ile 5 arası, genellikle de 4 soru; dil ve ahlak gelişimi 2 ya da 3 soru ve kişilik gelişimi 3 ile 5 arası, 1 soru Freud, genellikle savunma mekanizmalarından ve diğer sorular da Eriksondan olmak üzere, genellikle 1 soru kimlik statüleri ya da bağlanma türlerinden olmak üzere ve zaman zaman da psikoloji kuramları ya da gelişim psikolojisinde kullanılan bilimsel araştırma yöntemlerinden 1 soru olarak sorulur. Bu cep soru kitapçığı KPSSye girecek öğretmen adaylarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Kitapçıkta KPSS formatına uygun olarak 25 deneme sınavı ve her denemede 12 soru olmak üzere toplam 300 adet orijinal soruya yer verilmiştir.
"[...]

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963