scorecardresearch.com Kpss Genel Yetenek Genel Kültür (tüm Adaylar İçin) ve Tüm Kpss Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kpss Genel Yetenek Genel Kültür (tüm Adaylar İçin)

Kpss Genel Yetenek Genel Kültür (tüm Adaylar İçin)

Yazar : A. Timur Bilgiç

Sayfa Sayısı : 1278

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Kpss

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kamu sektöründe personel alımları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı binlerce adayı ilgilendiren bir sınav haline gelmiştir. Meslek edinmenin bir aşaması olan Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) hazırlanırken bu sınavın amaçlarının ve içeriğinin de bilinmesi oldukça önemlidir.

Adayların genel yetenek ve genel kültür düzeylerini ölçmeye ve değerlendirmeye çalışan Kamu Personeli Seçme Sınavı adayların temel dilsel ve sayısal bilgi ve yeteneklere sahip olup olmadıklarını; adayların sosyal bilimler kapsamındaki bilgileri yorumlama gücünü, güncel, ekonomik siyasal ve toplumsal gelişmelerle ilgili farkındalıklarını ölçmeye çalışmaktadır.
Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) hazırlanan tüm adayların sınava hazırlık sürecinde başarı düzeyini artırmayı amaçlayan bu kitapta, geniş konu anlatımına, sınav formatına uygun çözümlü örnek sorulara, çıkmış soruların yapısına uygun olarak hazırlanmış konu testlerine, önceki yıllarda çıkmış KPSS sorularına çözümleriyle birlikte yer verilmektedir. Ayrıca adayların konu çalışması yaparken veya çözümlü soruları incelerken ihtiyaç duydukları bilgiler ve bazı soruların kısa çözümlerini veren bilgiler, anahtar kutularla desteklenmiştir.
Adaylar geometri dersini öğrenirken diğer derslerden daha fazla zorlandıkları için geometri anlatımında diğer KPSS kitaplarından farklı bir yol izlenmiştir. Kitapta örnek sorular, soruların cevap anahtarı ve soruların ayrıntılı çözümleri aynı sayfada ve sağ sütunda yer almaktadır. Böylece adaylar geometri sorularının ayrıntılı çözümlerini ve yapılan çizimleri daha iyi takip edebileceklerdir. KPSS sınavlarında çıkmış sorular bölümünde soruların ve çözümlerinin daha iyi takip edilebilmesi için bu bölüm de aynı sayfa düzeniyle verilmiştir.
Bu kitapta, tarih bölümü hazırlanırken her yıl KPSS kılavuzunda yer alan, soru gelecek konularla; geçmiş yıllarda sorulmuş soruları kapsamına alan bilgiler ile çıkması olası olan soruların yer alacağı bilgiler ağırlıklı olarak ele alınmıştır. KPSS'ye girecek adaylar; Tarih bölümüne çalışırken, konuları özenle okumalı, geçmiş yıllarda çıkan soruları çözerken mutlaka bu bilgilerden yararlanarak çalışmalı, konu testlerini ise gerçek sınav ciddiyeti ile ele almalıdırlar.
Coğrafya bölümü hazırlanırken, geçmiş yıllarda çıkan sorular dikkat ile incelenmiş ve bu incelemenin ışığında Türkiye coğrafyası ile ilgili tüm konular özenle aktarılmıştır. KPSS kılavuzunda yer alan bunlarla ilgili bilgiler, yorumlar özenle okunmalıdır. Çıkmış sorular ve konu testleri aktarılan bilgi ve yorumlar ışığında çözümlenmelidir. Ayrıca coğrafya çalışırken mutlaka Türkiye haritasından yararlanılmalıdır.
Vatandaşlık ve Anayasa Bilgisi bölümü hazırlanırken, geçmiş yıllarda çıkmış sorular özenle incelenmiş ve bu incelemenin ışığı altında “Temel Kavramlar”, “Türk Anayasa Tarihi”, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası”, “Türkiye'nin İdari Yapısı” ve “Uluslararası Kuruluşlar” konularına yönelik gerekli bilgiler verilmiştir. Ayrıca çıkmış soruların yanında, bu soruların benzeri olarak hazırlanmış konu testleri de çalışmanızı pekiştirmesi için bölümlerin sonlarına yerleştirilmiştir.
Sayın KPSS adayları; bu kitap hazırlanırken, KPSS'ye hazırlanan adayların başvurabileceği temel bir kitap olması amaçlanmıştır. Bu bağlamda bu kitaptaki bilgileri özümsemeniz; soru ve testleri bu kitaptaki bilgileri kullanarak çözmeniz, sizlere KPSS'de büyük yarar sağlayacağı kesindir. Bu inancın verdiği mutlulukla siz KPSS adaylarına içten başarılar dileriz…
Bu kitabın dizgi aşamasında bizlere fikir veren ve kitabın her sayfasında emeği geçen Sn. İbrahim YIKILMAZ'a teşekkürlerimizi sunarız.
Pelikan Yayınları olarak değerli adayların ellerindeki KPSS / Genel Yetenek – Genel Kültür kitabından alacakları desteği özgüvenleriyle birleştirerek KPSS'de istedikleri başarıyı yakalayacaklarına inanıyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963