scorecardresearch.com İHTİYAÇ KPSS VATANDAŞLIK CEP KİTABI ve Tüm Kpss Kitapları Radikal Kitap'ta!
İHTİYAÇ KPSS VATANDAŞLIK CEP KİTABI

İHTİYAÇ KPSS VATANDAŞLIK CEP KİTABI

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : İHTİYAÇ YAYINLARI

Tür : Kpss

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eğitim sistemi içerisinde öğrenen birey çoğu defa boş bir kaba benzetilir.

Bu kabın içerisine ne kadar çok bilgi sığdırılır ise o kadar çok kazanç elde edildiği düşünülür. Ancak işe yaramayan ne zihinsel ne de bireysel gelişimine katkı sağlamayan bilgi bilgi olmaktan çıkar ve bir yük haline gelir. Bu yükü taşımaktan yorulan birey kendisin yaşamını doğrudan ilgilendiren birçok bilgiden kendisini yoksun olarak yetiştirir.

Nitekim içinde yaşadığımız toplumun bireyleri bu eğitim sisteminin bir ürünü olarak “endoplazmik retikulum” den Maki bitki ötürüsüne birçok şeyi başarılı olarak sıralayabilir. Ancak toplumsal yaşamın içerisinde bir yurttaş olarak öğrenmemiz gereken anayasal hak ve ödevlerimizi, her gün iç içe olduğumuz yasama yürütme ve yargı gibi anayasal kurumların işlevlerinin ne olduğunu söylemede bu denli başarılı olduğumuz söylenemez.

Demokrasi, hukuk devleti gibi kavramlar ancak bireyin hak ve özgürlüklerini bilmesi devletin temel işleyişi hakkında bilgi sahibi olmasıyla mümkündür..
Özellikle Anayasa Hukuku bir alan bilgisi konusu olmaktan daha çok temel bir vatandaşlık bilgisine dönüşmüştür.

Bu duygu ve düşüncelerle hem sınavda karşınıza çıkacak tüm sorularınızı içine alan hem de bir okuma parçası keyifl e takip edeceğiniz bir çalışmayla karşınıza çıktık. Hukukun ağır dilinden sadeliğe ve 1982 Anayasamızın net olmayan ifadelerinden sıyrılarak anlaşılır olmaya çalıştık ve beğenilerinize sunduk. Sınav kaygısının dışına çıkıp duyarlı bir yurttaş gözüyle “cep vatandaşlığı” okumaya başladığınızda daha kolay ve unutmadan öğrendiğinizi fark edeceksiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963