scorecardresearch.com Altın Seri Anayasa Hukuku 2010 ve Tüm Kpss Kitapları Radikal Kitap'ta!
Altın Seri Anayasa Hukuku 2010

Altın Seri Anayasa Hukuku 2010

Yazar : Ahmet Nohutçu

Sayfa Sayısı : 625

Yayınevi : SAVAŞ YAYINEVİ

Tür : Kpss

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, mesleki kariyer sınavlarında anayasa hukuku alanında çıkmış soruların kapsam ve içeriği temel alınarak hazırlanmıştır. Kitap, kaymakamlık, hâkimlik, müfettişlik ve uzmanlık sınavlarına hazırlanan adaylar için, anayasa hukuku kapsamında çıkan tüm konuların temel noktalarını özetleyerek açıklamaktadır.
Kitabın yazım sürecinde, öğrencilerimin büyük desteğiyle son 10 yıldan beri ulaşabildiğimiz tüm kariyer sınavlarında anayasa hukuku ile ilgili bütün soruları seçip ayırdık. Bu şekilde ayıkladığımız yaklaşık 1000 soruyu kendi içinde anayasa hukukunun temel konuları itibariyle bölümlere ayırdık.
Sorularda adayların yanılma ve gözden kaçırma olasılığı olan, tekrar tekrar sorulan ve dikkat gerektiren hususları altlarını çizerek veya önemli kutusuna alarak vurgulanmıştır. Dolayısıyla, kitapta bölümlerin ağırlığı, dağılımı, konuların ele alınış usulü, sıralanışı, önemli kutucuklarına girmesi, altlarının çizilişi, koyu yazılışı, tekrarı kariyer sınavlarına hazırlanan adayların, anayasa hukukuyla ilgili önemli noktalarda dikkatlerini çekip kavramalarını kolaylaştırmak, soyut ve kurumsal bilgiler yığını içinde kaybolup kritik noktaları gözden kaçırmalarını önlemek pratik amacından kaynaklanmaktadır.
Bölümlerin sonuna eklenen "Sınav Öncesinde En Önemli Noktalar" kısımları, adayların sınavlardan bir-iki gün önce yaklaşık 1 veya 2 saatte bakarak sınavlarda anayasa hukukuyla ilgili gelme olasılığı en yüksek konuları hatırlayıp bilgilerini tazelemelerine yönelik hazırlanmıştır.
Kitabın son kısmındaki “sınavda çıkmış sorular”, yukarıda anlatıldığı gibi, son on yıldan beri tüm sınavlarda anayasa hukuku ile ilgili çıkmış soruları kapsamaktadır. Sorular anayasa hukukunun temel konularına göre tasnif edilmiştir. Testler incelendiğinde, bazı soruların kelimesi kelimesi aynısıyla farklı sınavlarda tekrarlandığı görülecektir. Yani, bir sınavda çıkan soru sonraki yıllarda aynı sınavda veya başka bir sınavda çapraz olarak defalarca sorulmaktadır. Bu tür mükerrer soruları aynen kitaba almamızın nedeni, adayların çıkmış ve sıkça sorulma eğiliminde olan sorulara aşina olmalarını sağlamaktır. Bu arada mevzuatta olan değişiklikten dolayı güncel durumlarla örtüşmeyen bazı soruların altına, mevcut hukuki statü bilgi notu şeklinde düşülmüş, böylelikle adayların yanlış bilgilenmeleri önlenerek değişikliklerin ve yeniliklerin ayrımına varmaları sağlanmak istenmiştir.
Kitabın oluşum sürecinde soruların toplanması, düzenlenmesi, bilgisayara geçirilmesi ve kitabı kontrolünde bana büyük özveri ve içtenlikle destek olan çok kıymetli öğrencilerimiz Buğra Temürtekin, Elif Yutoğlu, Şerife Erol, Hilal Buyan, Salim Koray Coşkun, Selen Erdem, Şemsettin Zarifoğlu, Merve Durmuş, Eser Koç, Gökçen Özkan ve Nesibe’ye takdir dolu teşekkürlerimizi sunarız.
Kitabın yayım ve basım aşamasında, işbirliği yaptığım ve nazik ilgi ve yardımlarından dolayı kendilerini tanımaktan mutluluk duyduğum, Savaş Yayınevi’nden çok kıymetli Fadime ve Barış Gezerkaya’ya, Ramazan Ak ve Nuri İslam Kuru''ya, dizgiyi gerçekleştiren Merdiven Tanıtım’a da içten teşekkür ederiz.
Kitabın, okuyan herkese yararlı olmasını ümit eder, başarılar dileriz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963