scorecardresearch.com Doğum Günü ve Tüm Korku-Gerilim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Doğum Günü

Doğum Günü

Yazar : Kocı Suzuki

Sayfa Sayısı : 212

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Korku-Gerilim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


HALKA SERİSİ: KÖTÜLÜĞÜN SIRRI ÇÖZÜLÜYOR…
…Nihayet doğum anı geldiğinde, sancılar arasında "KÖTÜLÜK TOHUMU"nın ne olduğunun farkına varır. Ölümünün yaklaştığının daHALKA TAMAMLANIYOR

Geçtiğimiz senelerde, tüm dünyada ve ülkemizdeki sinemalarda gösterime girdiği zaman pek çok insan Ring / Halka filminin etkisine kapılmıştı.

Son dönem Japon edebiyatının tüm dünyada ses getiren kalemlerinden Koci Suzuki’nin romanı Halka, serinin diğer devam kitaplarıyla birlikte Türkçede yayınlandı. Halka isimli ilk kitabın adından oluşan serinin devam kitapları sırasıyla, Sarmal, Düğüm ve Doğum Günü adlarını taşıyor.

Halka’nın konusunu az çok hatırlıyoruz aslında; kimin ve neden çektiği belli olmayan bir video kaset. Bu kasetteki filmi izleyenler, 7 gün içinde ne yaparsa yapsın ölecektir. Dergi muhabiri Kazuyaki Asakava, aralarında kendi yeğeninin de bulunduğu dört gencin aynı gün aynı saatte belirlenemeyen bir nedenle ölmesi üzerine olayı araştırmaya başlar. Asakava, ölen gençlerin aynı anda bir video kaset izlediklerini keşfeder. Kendisi de bu kaseti izler, ama artık iş işten geçmiştir. Sözkonusu 7. günde ölme laneti artık onun için de geçerlidir.

Serinin ikinci kitabı Sarmal’da ise; otopsi uzmanı Dr. Ando nedeni belirlenemeyen bir şekilde ölen, üniversite yıllarından yakın arkadaşı Ryuci Takayama’nın otopsisini yapmak zorundadır. Otopsiyi tamamlayan Ando, cesedin karnını dikmesine rağmen, dikişlerin arasından dışarıya bir gazete kâğıdı parçası fırlar. Kâğıtta yazılı numara aslında şifreli olarak yazılmış bir sözcüktür: “halka…”

Düğüm romanında ise yazar Koci Suzuki, “ya gerçeklik olarak bildiğimiz her şey kurgulanmış, sanal bir dünyadan ibaretse?” sorusundan hareket ediyor ve sanal bir dünya ile gerçek dünyanın aslında birbirini nasıl etkilediğini dile getiriyor. Dünya üzerinde yeni bir kanser virüsü insanların hayatını tehdit etmektedir. Kaoru Futami, virüse dair araştırmalar yaparken bir simülasyon projesi hakkında bilgilere ulaşır. Simülasyondaki sanal insanlar, gerçek dünyayı kasıp kavuran kanser virüsüyle bağlantılıdırlar.

Serinin son kitabı Doğum Günü’nde ise Suzuki, Halka serisinin boşluklarını dolduran üç uzun öyküyü bir araya getirmiş. İlk öyküde, bakire olduğu halde hamile kalan Mai Takano hamileliği sırasında bir kaset izler, böylece aslında kötülük tohumunun karnında yetişmesine sebep olmuştur. Saduko Yamamura doğmuyla beraber lanetleri de dünyaya getirecektir. İkinci öyküde ise bir ses kaydını dinleyen 4 kişi aynı anda gizemli bir şekilde kalp krizinden ölürler. Uçuşanlar Tiyatro Topluluğu’ndaki bu gizemli ölümler, bir önceki öyküde doğan Sadako Yamamura’nın sözkonusu tiyatro topluluğunda bulunduğu sıralarda gerçekleşmesi ise basit bir tesadüf değildir. Son öykü ise Halka’daki sonların sonu diye niteleyebileceğimiz bir şekilde, her şeyin sebebini ve zincirin ilk halkasını açıklıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963