scorecardresearch.com Amerikan Tanrıları ve Tüm Korku-Gerilim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Amerikan Tanrıları

Amerikan Tanrıları

Yazar : Neil Gaiman

Sayfa Sayısı : 618

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Korku-Gerilim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


HAZIRLANIN… FIRTINA YAKLAŞIYOR…
Yarattığı kahramanlar ve atmosferlerle hayal gücünüzü şenlendiren Neil Gaiman, Amerikan Tanrıları’nda size hem tanıdık hem de tamamen yabancı bir dünyanın kapılarını aralıyor…
Amerika’da tanrılar ve mitolojik yaratıklarla yapacağınız bu müthiş yolculuk başınızı döndürecek…
Geçmişte birtakım kirli işlere bulaşmış olan Gölge, cezasını tamamlamak üzeredir. Artık tek istediği, eşi Laura’yla birlikte sessiz sakin bir yaşam sürmek ve beladan mümkün mertebe uzak durmaktır. Ta ki, eşinin korkunç bir kazada hayatını kaybettiğini öğrenene kadar.
Cenazeye gitmek üzere bindiği uçakta bir adamla tanışır. İsminin Çarşamba olduğunu söyleyen bu düzgün giyimli, yaşlı adam, Gölge hakkında hiç kimsenin, hattâ kendisinin bile bilmediği şeyler anlatır ve... onu yaklaşan fırtınaya karşı uyarır. Bundan böyle artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, çünkü günlük hayatın o sakin yüzeyinin altında, Amerika’nın ruhunu ele geçirmek için büyük bir savaş kopmak üzeredir.

“Amerikan Tanrıları bir tür mucize. Okunması gereken çok önemli bir kitap…” Jonathan Carroll
"Gizem, hiciv, seks, dehşet, şiirsel anlatı –Amerikan Tanrıları tüm bu unsurları bir araya getirerek okuyucuyu avucunun içine alıyor.”  The Washington Post Üç yıl cezaevinde yattıktan sonra, tahliyenize iki gün kala “sana bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber karın öldü, iyi haber o öldüğü için iki gün erken tahliye ediliyorsun,” deseler nasıl bir tepki verirdiniz? Muhtemelen Tanrılara lanet okurdunuz. Amerikan Tanrıları’nın karizmatik karakteri Gölge bunu yapmıyor ne yazık ki. Ancak belki de bundan dolayı, tahliye edildiği gün dünyanın bütün Tanrıları onun kendileri için çalışmasını istiyor. Thor, Odin, Çarşamba, Zorya Utrenyaya, Zorya Polunochnaya, Mama-ji… Ve tabi ki yeni Tanrılar; televizyon, otomobil, bilgisayar…

Avrupa’dan Amerika’ya yerleşen göçmenler onların topraklarına gelirken kendi tanrılarını da yanlarında getirmişlerdi. Ancak aradan geçen zamanda hem kendi tanrılarını, hem de yerlilerin tanrılarını hatırlamaz oldular. Hiç bilmedikleri bir toprakta unutulan tanrılar da kendi yaşamlarını düzene sokmak zorundadırlar. Eski kulları onlara adak vermemektedirler. Yeni tanrılar bütün kurbanları, adakları, sunakları kendilerine sunulmasını sağlamıştır. Zira insanlar en kıymetli şeyleri “zaman”larını televizyon isimli sunakta kurban veriyorlardı… Peki her gün birkaç trafik kazasında ölen insanlar, aslında Aztek Tanrılarına verilen kurbanlar olamaz mı? Gölge de işte bunları anlamaya çalışıyor.

Amerikan Tanrıları, Neil Gaiman’ın hiç tereddüt etmeden en sıkı romanı. Terry Pratchet’ın eserlerinden hareketle, kadim tanrılar söylencelerini bir adım ileri götüren 2000’li yılların “masal anası” Gaiman, Amerikan Tanrıları’nda hem kendi masallarının kaynağına hem de günümüz dünyasının en önemli kutsal kitaplarından birine imza atıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963