scorecardresearch.com Kimya - 3 Organik Kimya Ve Bağlar ve Tüm Kimya Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kimya - 3 Organik Kimya Ve Bağlar

Kimya - 3 Organik Kimya Ve Bağlar

Yazar : Ramazan Karakale

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : ALTIN NOKTA BASIM YAYIN

Tür : Kimya

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitabı Anlatan Tanıtım Yazısı
Kitabımız TÜBİTAK Ulusal Kimya Olimpiyatı sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, kimya öğrenmek ve öğretmek isteyen kimya severler için hazırlanmıştır.

Kimyasal bağlar konusunu Kimya1 kitabımızda da incelemiştik. Burada onun pek çok yönden değişik ayrıntılarını bulacaksınız. Bir kere kimyasal bağlar anlaşılmadan organik kimya sınırları ve temelleri belirsiz bir okyanus gibi görünür. Bunun için kimyasal bağlar, çok ayrıntılı işlenmeye çalışılmıştır. Kimyasal bağlar, karmaşayı dağıtır ve onca karmaşanın altındaki temelleri görmemizi sağlar.

Organik kimyaya gelince kimyanın özel bir alanına girmiş oluruz. Adı bile tarihsel bir ürküntü içeren bu alan, bitki ve hayvanlar evreninin kapısını açan anahtardır. Anahtar diyorum çünkü bu kapının açılmasıyla biyolojinin zengin evrenine gireriz. Bu evrende karbon elementinin vazgeçilmezliği şaşırtıcı; ama anlaşılabilirdir. Çünkü karbon atomunun küçüklüğü ve dört bağ yapabilmesi, onun olağanüstü çok sayıda moleküle ve canlılığa imza atmasına yol açar. Karbonsuz hiçbir bitki ve hayvan hücresi yoktur. Organik kimya, karbon atomunun hidrojen, oksijen, azot gibi elementlerle yaptığı moleküllerin oluşturduğu mucize bir alandır. Organik kimya, kimyanın yaşam bilimlerinin temelini oluşturan en kapsamlı alandır. Yiyeceklerden giyeceklere, ilaçlardan boyalara, yakacaklardan plastiklere, yaşamımızı ilgilendiren her şey kimyanın bu alanıyla ilgilidir. 21. yy''ını en etkili bilimsel alanı olarak görülen gen teknolojisi (genom) de organik kimyaya dayanmaktadır.

Organik kimyanın kendine özgü bir dili ve kurallar dizisi vardır. İzomeri, tautomeri, optikçe aktiflik, fonksiyonel (işlevsel) grup gibi birçok kavram organik bileşiklere özgüdür. Bu kitapta ilk kez okura Organik Kimya ile ilgili yeni bir test biçimi sunuyorum. Bakalım beğenecek misiniz? Bir şey daha; Kimyasal Bağlar da, Organik Kimya da enikonu insanların bir etkinliği, bir buluşudur. Bir insanın bulduğu anladığı bir şeyi senin, benim gibi insanların da anlayabileceğini akıldan çıkarmamalısınız. Akıldan çıkaramayacağınız başka bir ders, insanların bulduğu şeyi anlamak ve uygulamak için emek harcamanız gerektiğidir. Bunun için kendimizi çok iyi yetiştirmeliyiz.

Kalkınmış ülkeler kategorisine girebilmemiz için genel olarak eğitime, özel olarak fen bilimlerine önem verilmeli, bu doğrultudaki yatırımları arttırmalıyız. İyi yetişmiş insan gücüne, yaşam kalitesinin yükselmesine ancak bu yolla kavuşabileceğiz. 20. yy biliminin büyük öncülerinden Niels Bohr’un dediği gibi "gelişmiş ülkeler bilime yatırım yapar" anlayışı doğru değildir; bilime yatırım yapan ülkeler gelişmektedirler. Kitabım bu gerçeği görmede damla kadar bile olsa katkı yaparsa çok mutlu olacağım.
RAMAZAN KARAKALE

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963