scorecardresearch.com Yaşambilim ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yaşambilim

Yaşambilim

Yazar : Prof. Dr. Yalçın Şahin

Sayfa Sayısı : 352

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap bir genel zooloji ya da genel botanik kitabı da olabilirdi. Ama bir genetiği, evrimi, moleküler biyolojiyi ve hücre biyolojisini ele aldığımızda hangi sınırları koyacak, öğrenciye hangi konuları tekrar tekrar anlatmak durumunda kalmayacaksınız. Genel botanikte genetik konularını anlattığınızda aynı konuları genel zoolojide anlatmak durumunda kalmayacak mısınız? Hangi ortak konu hangisinde kalmalı, genel botanikte mi, yoksa genel zoolojide mi? Şimdiye kadar uygulamalar genel botanik ile genel zoolojide aynı konuların ayrı ayrı işlenmesi şeklindeydi. Zooloji ile botanik iki birbirinden çok ayrı disiplin gibi günümüze kadar gelmiştir. Oysa o duyulursa bitki ve hayvan ayrımına gitmek daha doru olacaktı. Öyle de yapıldı.
2000’li yıllara yaklaştığımız şu günlerde hala insan biyolojisi ağırlıklı ama modern biyoloji konuları çok az olan biyoloji ders içeriklerinin günümüz koşullarına bu hızla, başında 2 olan yıllarda da ulaşacağı çağı yakalayabilmesi kuşkuludur. Ulaşsa bile o zaman çağdaş biyoloji her halde molekül düzeyinin çok altında ve sadece elektron mikroskobik bulgulara dayalı ve bugünkü durumundan çok daha ileride olacaktır ve onu yakalamak zor olacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963